Senaste artiklar
Reetta Hurske är i ruskigt bra form – gjorde finländskt rekord två gånger om i Düsseldorf
Reetta Hurske har inlett häckåret kalasbra. Just nu slår hon finländska rekord på 60 meter häck på löpande band.
På en gala i Düsseldorf stod hon för två rekordlopp. I heatskedet underskred hon sitt två veckor gamla rekord med ett par hundradelar då hon klockades för tiden 7,88.
I finalen hade 27-åringen ännu mer att ge. Hurske blev tvåa i loppet efter polskan Pia Skrzyszowska med nya rekordtiden 7,86.
– Det var två stabila lopp. Just jämnheten är det som man är ute efter under inomhussäsongen, säger Hurske i förbundets pressmeddelande.
Polskan vann på 7,84 och toppar Europastatistiken före just Hurske. Sett till det senaste decenniet är Hurske den sjunde snabbaste europeiska damen i disciplinen.
Finländaren är en solklar medaljkandidat i hall-EM i Istanbul i mars.
Världsrekordet på 60 meter häck är svenskt. Susanna Kallur löpte på 7,68 år 2008.