Senaste artiklar
Kända SFP-profiler väljer olika i presidentvalet: Pekka Haavisto, Alexander Stubb och Olli Rehn, alla får toppnamn bakom sig
Joakim Strand har två favoritkandidater.
Olli Rehn vald till Centerns presidentkandidat
Rehn ställde upp för en valmansförening.
Olli Rehn får ställa upp i presidentvalet – fick tillräckligt med underskrifter
Finlands banks chefdirektör Olli Rehn (C) har samlat tillräckligt med anhängarkort för att ställa upp i presidentvalet nästa år.
Rehn kommer att kandidera för en valmansförening och meddelade vid ett presstillfälle att han samlat in tillräckligt med anhängarkort för att inleda sin kampanj på allvar.
För att bilda en valmansförening som får ställa upp en kandidat i ett presidentval krävs det minst 20 000 personer. De ska alla underteckna en försäkran om att de har rätt att rösta i det aktuella valet.
Mera: Olli Rehn ställer upp i presidentvalet: ”Jag har funderat på saken och jag är redo”

Haavisto om duellen med Stubb: ”Det är inte en nackdel att vi är eniga om vissa saker”
Pekka Haavisto säger att många svenskspråkiga väljare har kontaktat honom efter att SFP beslöt att inte ställa upp en egen kandidat i presidentvalet.
Analys: Pekka Haavisto har ett dilemma – med bara vänsterväljare blir det svårt att vinna presidentvalet
Alexander Stubb kan erbjuda tuff match om liberala väljare.
Yles presidentgallup: Haavisto och Stubb i täten, andra valomgången kan bli en thriller
Stubbs chanser har förbättrats något, enligt mätningen.
Li Andersson ställer sig till förfogande som Vänsterförbundets presidentkandidat
Svenska Yle sänder presidentdiskussion live från studion.
Uutissuomalainen: Finländarna vill se Haavisto som president, enligt ny opinionsmätning
Alexander Stubb kommer på andra plats, Mika Aaltola är trea.
Vad vill du att presidentkandidaterna tar ställning till i Yles valkompass?
Berätta vad du tycker att borde finnas med i valkompassen.
SFP ställer inte upp kandidat i presidentvalet – men stöder inte heller Stubb
Partiet väljer att inte stöda någon viss uppställd kandidat.
Nu är det klart: Sari Essayah ställer upp som presidentkandidat för Kristdemokraterna
Essayah KD:s kandidat i presidentvalet 2024.
Tidningar: SFP kanske inte ställer upp en presidentkandidat
Såväl Suomen Kuvalehti som Helsingin Sanomat uppger att SFP inte nödvändigtvis ställer upp en egen kandidat i presidentvalet nästa år.
SFP:s partisekreterare Fredrik Guseff säger till SK att många har tagit kontakt och motsatt sig uppställandet av en egen kandidat. Enligt Guseff påverkas avgörandet av att flera goda kandidater redan finns.
Det gör att SFP enligt honom också tänker på hur en egen kandidat skulle påverka andra kandidaters röstmängder.
Partiledare Anna-Maja Henriksson säger till HS att det ”inte är uteslutet att vi inte har en egen kandidat”. Den synlighet en egen kandidat skulle ge vill partiet ändå gärna ha, säger Henriksson.
SFP fattar beslut om en presidentkandidat vid partistyrelsens möte nästa vecka.
Källa: Yle Uutiset
”Det går jättebra!” säger kampanjfolket som samlar in anhängarkort för Haavisto, Rehn eller Aaltola
Vem når 20 000 först, Rehn eller Haavisto?
KD:s partistyrelse föreslår Sari Essayah som presidentkandidat
Kristdemokraternas partistyrelse föreslår att partiets ordförande Sari Essayah blir partiets kandidat i presidentvalet nästa år. Det beslutet fattade KD-styrelsen enhälligt vid sitt möte på torsdagen.
Kristdemokraterna samlas till partikongress i Joensuu i helgen. Då fattar partiet bland annat beslut om hur man deltar i presidentvalet och vem som ska vara partiets kandidat.
Finland går till presidentval söndagen den 28 januari 2024. En eventuell andra omgång i valet ordnas 11 februari 2024.
Iltalehtis undersökning visar: Haavisto och Stubb klara favoriter inför presidentvalet 2024
Förhandsfavoriten Aaltola ligger långt efter.
Presidentvalet: Alexander Stubb hack i häl efter Pekka Haavisto i HS-mätning
Pekka Haavistos ledning är knapp.
FSD-ordförande ser inga problem med att Jutta Urpilainen ger slutgiltigt besked om sin kandidatur först i november
Dimitri Qvintus litar på att Jutta Urpilainen tackar ja.
Bekräftat: Alexander Stubb ställer upp i presidentvalet – vill bevara presidentens maktbefogenheter
Vill ha samarbete mellan president, regering och riksdag.
Alexander Stubb ger besked om sina presidentvalsplaner
Alexander Stubb träffar medierna i dag för att berätta om sina planer gällande kandidatur i presidentvalet vars första omgång äger rum i januari 2024.
Samlingspartiets ordförande statsminister Petteri Orpo har bett Stubb ställa upp som partiets kandidat.
Officiellt utses Samlingspartiets presidentkandidat vid en extrainsatt partikongress, oklart när.
Stubb som för närvarande innehar en professur vid universitetet i Florens var statsminister 2014-2015. Han var ordförande för Samlingspartiet 2014-2016.
STT
Analys: Glöm alla tråkiga gallupar, nu börjar presidentvalet snart kännas spännande
Med Alexander Stubb i racet blir det en tuff borgerlig kamp.
Samlingspartiet vill se Alexander Stubb som vår nästa president
Partistyrelsen fattade ett enhälligt beslut i frågan.
Samlingspartiet diskuterar presidentvalskandidater i dag
Samlingspartiets styrelse väntas diskutera kandidatlistan för presidentvalet under sitt möte i dag.
Enligt stadgarna ska partiets presidentkandidat utses under partikongressen, och en extra partikongress ska därför sammankallas under hösten.
Partiets stadgar möjliggör också för en rådgivande medlemsomröstning om kandidaten. Försvarsminister Antti Häkkänen och Samlingspartiets tidigare ordförande och statsminister Alexander Stubb ses som de mest potentiella kandidaterna för tillfället.
Häkkänen meddelade tidigare i augusti att han allvarligt överväger att ställa upp i presidentvalet. Alexander Stubb har sagt att han kommer att överväga saken om partiet ber honom att kandidera.
Också Risto E.J. Penttilä har tidigare meddelat att han står till förfogande ifall partiet vill utnämna honom till presidentkandidat.
Källa: STT
Uppgifter till IS: Jutta Urpilainen ställer upp som presidentkandidat för SDP
SDP utnämner en kandidat vid månadsskiftet oktober–november.
MT: Aaltola nu på andra plats i presidentenkät – Haavisto fortfarande etta
Enligt färsk presidentvalsenkät.
Undersökning: Av presidentkandidaterna har Haavisto fått mest uppmärksamhet i media
Av dem som vill bli Finlands nästa president är det Pekka Haavisto som fått mest uppmärksamhet i media.
Undersökningen som analysbolaget Retriever gjort visar att Haavisto har nämnts över dubbelt fler gånger i artiklar än tvåan Jussi Halla-Aho.
Under det senaste året har Haavisto nämnts 16 930 gånger, Jussi Halla-aho 7 184 gånger och trean Mika Aaltola 5 273 gånger.
”Det är värt att notera att Jussi Halla-aho har fått mycket synlighet i media under den senaste tiden i sin roll som riksdagens talman och på grund av sin presidentkandidatur. Det är intressant att se i vilken riktning synligheten svänger i gallupar”, säger Pilvi Bisi, medieanalytiker på Retriever i ett pressmeddelande.
Då endast artiklar om presidentvalet var med gick Finlands banks chefsdirektör Olli Rehn förbi Mika Aaltola.
Det här är Mika Aaltola – en av förhandsfavoriterna inför presidentvalet
I flera år har han basat för Utrikespolitiska institutet och i samband med Rysslands invasion av Ukraina blev han ett bekant namn för finländarna. Nu vill Mika Aaltola bli president.
Centern stöder Olli Rehn som presidentkandidat
Rehn platsar som tvåa i presidentgalluparna.
Mika Aaltola meddelar om sitt beslut på torsdag – stödförening till Yle: Vi har bett honom ställa upp i presidentvalet
Ska ge besked om presidentvalet på torsdag klockan 18.
Ett halvår till presidentvalet – flera partier saknar fortfarande kandidat
”Känns inte så spännande som det brukar.”
IL: Mika Aaltola ställer upp som presidentkandidat
Väntas berätta om saken nästa vecka.
Marja Nykänen vikarierar för Olli Rehn på Finlands bank
Finlands banks chefdirektör Olli Rehn har i dag meddelat att han vill ställa upp i presidentvalet 2024.
Rehn kommer att börja med att ta semester från sin tjänst på Finlands bank. Om han blir nominerad som kandidat så kommer han att ansöka om tjänsteledigt från bankfullmäktige.
Finlands bank har förberett sig på Rehns frånvaro. Under både hans semester och hans möjliga tjänsteledighet kommer direktionens vice ordförande Marja Nykänen att vikariera för honom.
Rehn har gett direktionsmedlem Tuomas Välimäki full rösträtt i Europeiska centralbankens råd, förutsatt att Rehn själv inte kan närvara på grund av semester eller tjänsteledighet.
Källa: STT
Olli Rehn ställer upp i presidentvalet: ”Jag har funderat på saken och jag är redo”
Kandiderar genom en valmansförening.
Pekka Haavisto ställer upp i presidentvalet 2024 – vill inte bara vara De Grönas kandidat
Vill ha stöd av valmansförening.
Risto E.J. Penttilä är redo att bli Samlingspartiets presidentkandidat – men tror på Alexander Stubb
Presidentvalet hålls nästa år.
Risto E.J. Penttilä redo för presidentkandidatur
Verkställande direktören Risto E.J. Penttilä är intresserad av att ställa upp som presidentvalskandidat. Det bekräftar han för Svenska Yle.
Penttilä skulle i så fall ställa upp för Samlingspartiet.
Han säger att han fått flera frågor om saken men att han ännu inte har diskuterat frågan med partiledningen.
– Jag håller på ljudet på telefonen, och är alltså redo att överväga, säger han till Iltasanomat, som var först med nyheten.
Penttilä har tidigare ställt upp i både riksdagsval och Europaval för Samlingspartiet.
Penttilä har tidigare lett Centralhandelskammaren och Näringslivets delegation EVA. Nu är han vd för konsultföretaget Nordic West Office.
Tre stora namn i Yles presidentenkät – Haavisto överlägsen etta
Alla tre har ökat sina stöd sedan senaste gallup.
Mika Aaltola gör helomvändning: Kan tänkas ställa upp i presidentvalet trots tidigare nej
Har 35 procent av finländarnas stöd.
Pekka Haavisto solklar etta i Ilta-Sanomats presidentgallup
Förväntas få 52 procent av rösterna.
Analys: SDP går mot fiasko och Stubb är enda chansen för Samlingspartiet i presidentvalet 2024
De stora partierna är knähundar i Yles presidentgallup.
Pekka Haavisto populärast i Yles presidentgallup – Mika Aaltola gick förbi Sanna Marin
Antti Kaikkonen och Mikko Hautala nya namn på topplistan.
MT: Pekka Haavisto den populäraste presidentkandidaten
Utrikesminister Pekka Haavisto (Gröna) är den populäraste kandidaten i presidentvalet 2024, enligt en enkät gjord av Maaseudun Tulevaisuus.
17 procent av de som svarade på enkäten skulle rösta på Haavisto, som ställt upp i presidentval två gånger tidigare.
Andelen är densamma som i motsvarande undersökning i juli.
Direktören för Finlands Bank, Olli Rehn, toppade enkäten i somras, men har nu tappat väljarstöd. Stödet för Centerpolitikern Rehn är nu 14 procent, medan det var 20 procent i somras.
På tredje plats kommer Mika Aaltola, chef för Utrikespolitiska institutet. Stödet för Aaltola har stigit från fem procent i somras till över åtta procent.