Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

En rad med kassor i en stormarknad

Har du fått engångsersättning? Nu gäller det att granska lönekvittot extra noga

Inom handeln borde anställda ha fått extra betalt i april.

Mara och Pam kom överens om kollektivavtal inom turismbranschen

Arbetsgivarförbundet Mara och servicefacket Pam nådde på söndagen en överenskommelse om kollektivavtalet inom rese-, restaurang- och fritidsbranschen.

Det meddelar Mara i ett pressmeddelande.

Totalt 75 000 anställda och 10 000 chefer omfattas av avtalet. Förhandlingsresultatet ska godkännas av förbundens styrelser.

Trots allt en lösning för fastighetsservicebranchen, strejken inhiberas

Den tredje strejken inom fastighetsservicebranchen är avblåst efter att ett bud godkändes av båda parterna i avtalstvisten sent på onsdag kväll.

Med andra ord blir den strejk som skulle äga rum på torsdag och fredag inte av. 27000 städare, fastighetsskötare och andra fackligt anslutna skulle ha berörts av strejken.

Både servicefacket PAM och arbetsgivarsidan Fastighetsarbetsgivarna har godkänt budet på onsdagskvällen, tolv timmar efter att man hade meddelat att det inte blir något avtal den här veckan.

Enligt PAM var det inte lätt att godkänna avtalet men det medför ändå flera förbättringar till löner och tillägg.

Källa: STT

PAM och arbetsgivarsidan nådde en överenskommelse – Impivaara simhall håller ändå stängt på torsdag

Det blir ingen strejk inom fastighetsservicebranschen på torsdag.

Servicefacket PAM och arbetsgivarorganisationen nådde en överenskommelse sent på onsdagskvällen. Därmed avblåser PAM också den strejk, som skulle ha inletts på torsdagen.

Trots att det inte blir någon strejk, så håller Impivaara simhall i Åbo ändå stängt på torsdagen.

Staden hade redan hunnit göra om arbetspass för de anställda och därför kan simhallen inte öppna sina dörrar.

Åbo stad siktar på att öppna simhallen igen på fredag.

Artikeln uppdaterades 30.3.2023 klockan 6.38 med information om att parterna nått en överenskommelse och om öppettiderna för simhallen.

Servicefacket PAM godkände inte budet – ny städstrejk börjar i natt

Servicefacket PAM har förkastat det tredje medlingsbudet om ett nytt kollektivavtal som omfattar städare och fastighetsskötare. Tvisten handlar främst om löner.

PAM och Fastighetsarbetsgivarna har förhandlat om ett nytt kollektivavtal sedan januari, men har inte lyckats komma överens. Konflikten har lett till flera strejker inom branschen.

Budet betyder att den strejk som PAM varslat om blir av. Strejken inleds vid midnatt och sträcker sig fram till lördag.

Riksförlikningsbannens skriver på Twitter att ingen ny tid för fortsatt medling är fastställd.

Nytt medlingsbud inom fastighetsservicebranschen

Riksförlikningsmannen har presenterat ett tredje medlingsbud i hopp om att lösa arbetstvisten inom fastighetsservicebranschen.

Servicefacket Pam har förkastat de två tidigare medlingsbuden om ett nytt kollektivavtal som omfattar städare och fastighetsskötare. Tvisten handlar främst om löner.

Pam och Fastighetsarbetsgivarna har förhandlat om ett nytt kollektivavtal sedan januari, men har inte lyckats komma överens. Konflikten har lett till flera strejker inom branschen.

Parterna ska svara på medlingsbudet senast klockan 11 på onsdag, uppger riksförlikningsmannens byrå på Twitter.

Medlingen i städarnas och fastighetsskötarnas arbetstvist fortsätter

Medlingen i städarnas och fastighetsskötarnas arbetstvist fortsätter i dag klockan 12.

Parterna, det vill säga servicefacket Pam och Fastighetsarbetsgivarna, försökte nå en lösning senast på måndagen.

Pam har varslat om strejk som inleds på torsdag om man inte når en lösning. Omkring 27 000 arbetstagare och 18 företag skulle omfattas av strejken, som ska vara i tre dygn.

Källa: STT.

Medlingen i städarnas och fastighetsskötarnas arbetsvist fortsätter idag – hot om strejk

I dag fortsätter medlingen i städarnas och fastighetsskötarnas arbetstvist. Det är Servicefacket Pam och Fastighetsarbetsgivarna som försöker nå en lösning.

Pam har utlyst strejkvarsel för den här veckan. Strejken skulle inledas på torsdag och skulle enligt strejkvarseln pågå i tre dygn.

Omkring 27 000 arbetstagare och 18 företag skulle omfattas av strejken. Pam har redan tidigare utlyst två strejker inom fastighetsservicebranschen, varav den senare tog slut på fredagen.

Källa: STT

En städare går med en vagn med redskap i ett shoppingcenter.

Pam nobbade medlingsbud – kan bli ny städstrejk på torsdag

Strejken skulle omfatta 25 000 anställda.

Medlingsbud i arbetsmarknadstvisten inom fastighetsservicebranschen

Ett medlingsbud har lagts fram i arbetsmarknadstvisten som rör fastighetsservicebranschen, skriver Riksförlikningsmannen på Twitter.

De tvistande parterna, servicefacket PAM och arbetsgivarsidan, ska svara på budet före klockan 10 imorgon.

PAM har varslat om en strejk som skulle börja på torsdag och fortsätta till fredag.

Den omfattar 25 000 städare och fastighetsskötare.

PAM och arbetsgivarsidan har förhandlat om nya kollektivavtal sedan början av januari. Det tidigare avtalet tog slut i februari.

Städare och fastighetsskötare fick ett förlikningsförslag

Ett förlikningsförslag har lämnats till parterna i arbetskonflikten inom fastighetsservicebranschen, meddelar riksförlikningskontoret på Twitter.

Parterna ska svara på förlikningsförslaget senast klockan 19 i dag.

Om parterna accepterar förlikningsförslaget avbryts städarnas och fastighetsvårdens strejker.

Pam, som representerar de anställda, har meddelat att man inleder en strejk på torsdag som skulle gälla cirka 2 500 anställda. Ytterligare en strejk skulle bryta ut senare i mars. Den strejken skulle omfatta 25 000 städare och fastighetsskötare, om inte en överenskommelse nås.

Strejkvarsel för fastighetsservicebranschen – utan avtal går städarna i strejk 16.3

Servicefacket Pam varslade på onsdag om strejk för fastighetsservicebranschen. I ett pressmeddelande säger Pams ordförande Annika Rönni-Sällinen att facket avbrutit förhandlingarna med arbetsgivarorganisationen Fastighetsservicebranschen rf.

Förhandlingarna har pågått sedan januari, men enligt Pam är parterna för långt ifrån varandra när det gäller uppfattningen om hurdana löneförhöjningar som skulle vara skäliga.

Om ett förhandlingsresultat inte uppnås före det, inleds strejken den 16 mars genast efter midnatt. Bland annat tågstädningen omfattas av strejkvarslet. En lista över varslade arbetsplatser finns på finska på Pam:s webbplats.

Containrar i hamnen

Under tisdagen avgörs det om våra soptunnor snart svämmar över

Om inget resultat uppnås blir det strejk på onsdag.

Strejkvakter med texten PAM på ryggen vid en stormarknad i Helsingfors.

Handeln godkände avtalsförslag, måndagens strejker avblåsta

Avtalet: 165 euro + engångspott på 400 euro.

Medlingen inom butiksbranschen fortsätter på söndag

Servicefacket Pam och arbetsgivarsidan Finsk Handel nådde ingen lösning i dag. Medlingen fortsätter i morgon på söndag, uppger Riksförlikningsmannens byrå på Twitter.

”Diskussionen har varit bra och vi har gjort framsteg, men ännu är vi inte i mål”, står det i tweeten.

Nästa strejk inom handelsbranschen är varslad till måndag morgon. Den gäller närmare 50 butikslager, varar i tre dygn och berör 4 000 av Pams medlemmar.

Den 16 februari skulle strejken sedan utvidgas till att omfatta alla K-Citymarket-affärer, Prisma-affärer och Lidl-affärer.

Handelsstrejken över – servicefacket Pam varslar om ny strejk på måndag

Strejken vid flera stora matbutiker runtom i landet är över för den här gången.

Förhandlarna från servicefacket Pam och arbetsgivarsidan Finsk Handel nådde ingen lösning på Riksförlikningsmannens byrå i går. Medlingen fortsätter i dag.

Nästa strejk i handelsbranschen är varslad till måndag morgon. Den gäller närmare 50 butikslager, varar i tre dygn och berör 4 000 av Pams medlemmar.

Ekologiska frukter och grönsaker i en mataffär.

Butikspersonalen har gått i strejk: ”Kunderna märker inte så mycket”

Experten: Finns inget behov av att hamstra mat.

Kunder i Citymarket i Torneå.

Därför vill butiksbiträdet Maja ha ett lönelyft på 200 i månaden

För en ensamförsörjare med två barn räcker lönen inte.

Nya försök i dag att undvika strejk i butiker

I dag fortsätter förhandlingar för att undvika butiksstrejker.

Servicefacket PAM har aviserat om strejker ifall man inte når ett avtal med arbetsgivarsidan Finsk Handel.

Tvisten gäller främst löneförhöjningar. Förhandlingar i går blev resultatlösa.

Ett annat strejkhot gäller transporter och hamnverksamhet. Där fortsätter förhandlingar i övermorgon.

Annika Rönni-Sallinen

Servicefacket Pam varslar om strejk – vill ha löneförhöjning på 200 euro

Strejken kan börja 6 februari och rör först lagerarbetare.

Ingen lösning inom handeln – förlikning fortsätter i morgon

Avtalstvisten inom handeln har inte nått en lösning, meddelar riksförlikningsmännens byrå. Förhandlingarna fortsätter i morgon klockan 13.

Servicefacket Pam hade varslat om strejker den här veckan, men Arbets- och näringsministeriet beslöt att skjuta upp strejkerna med två veckor på begäran av riksförlikningsmannen.

Riksförlikningsmannen medlar i tvisten mellan Pam och arbetsgivarorganisationen Finsk Handel.

Servicefacket Pam bestört över beslutet att skjuta upp strejken

Ordföranden för Servicefacket Pam Annika Rönni-Sällinen är bestört över beslutet att senarelägga strejken inom handeln. Hon säger i ett pressmeddelande att beslutet har fattats på lösa boliner (på finska).

Rönni-Sällinen säger att Pam varslade om strejk 14 dagar innan strejken skulle inledas. Hon anser att myndigheterna under den tiden borde ha sett till att försörjningsberedskapen fungerar även under strejken.

Rönni-Sällinen drar nu den slutsatsen att arbetstagarna inom handeln uppenbarligen är viktigare för samhället än vad arbetsgivaren hittills har medgett.

Hon säger att Pam måste omvärdera förhandlingarna. Hon frågar sig om det vore hög tid att höja lönerna inom branschen.

Pam utfärdade en ny strejkvarning för handelssektorn

Strejken inom handelssektorn kommer att utökas under veckan som börjar den 13 februari, om en överenskommelse inte nås före det, säger servicebranschens fackförbund Pam.

Beslutet att förlänga strejkerna gäller lager.

Strejkerna skulle börja i lagren den 13 februari klockan 5 och pågå i tre dagar. Branschen kräver löneförhöjning.

Strejken skulle beröra 47 orter och cirka 4 000 anställda inom handelssektorn.

PAM hade tidigare utfärdat en strejkvarning till handelssektorn under veckan som börjar den 6 februari.

Det nuvarande kollektivavtalet inom handelssektorn går ut på tisdag.

Annika Rönni-Sallinen

Servicefacket Pam varslar om strejk – vill ha löneförhöjning på 200 euro

Strejken kan börja 6 februari och rör först lagerarbetare.

Överenskommelse om kollektivavtal i skidcenterbranschen – de utlysta strejkerna ställs in

Servicefacket Pam och arbetsgivarförbundet MaRa har nått en överenskommelse om kollektivavtal för anställda inom skidcenterbranschen.

De inplanerade strejkerna inför julperioden ställs därför in, meddelar PAM.

Det nya kollektivavtalet gäller till den 31 oktober 2023.

Det kan bli strejk i slalombackar till jul

Skidcenterbranschens anställda varslar om strejk under julhelgen, uppger servicefacket PAM.

Strejkvarslet omfattar sex skidcentra med början dagen före julafton och tre dygn framåt.

Det gäller slalombackarna i Ruka, Pyhätunturi, Levi, Vuokatti, Tahko och Ylläs.

Skidcenterbranschens kollektivavtal löpte ut i slutet av oktober och detta skulle bli den andra strejken i samma skidcentra.

Källa: STT

I förgrunden en bild om att man måste bära munskydd, i bakgrunden en servitör i munskydd och människor som äter på restaurang.

Är du en av dem som sadlat om under pandemin? Berätta om ditt branschbyte!

Ingen vet exakt hur många som bytt bransch under pandemin.

Kaksi espressokuppia kiiltävällä puisella pöydällä.

Servicefacket PAM: Problem förekommer i synnerhet på företag med många unga anställda

Situationen förvärras om det inte finns en förtroendeperson.

En man knuffar en städkärra på ett varuhus. I bakgrunden syns en glasvägg.

Nytt kollektivavtal inom fastighetsservicen – strejken avblåst

Gäller bland annat städare och fastighetsskötare.

Folk handlar vid fruktavdelningen i en matbutik.

Inga resultat i kollektivavtalsförhandlingarna inom handeln

Fortsatta förhandlingar senare i veckan.

Juice i kall butikshylla

Pam strejkvarslar – kan påverka din mataffär

S-gruppens affärer drabbade.

Annika Rönni-Sällninen, ordförande för Servicefacket PAM

Annika Rönni-Sällinen ny ordförande för Servicefacket PAM

Hon har haft flera uppgifter inom facket i 20 års tid.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida