Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Tyska AfD-supportrar med flaggor på demonstration i Berlin.

Tyska högerpopulister i stark medvind – det här beror det på

AfD är i stark medvind i Tyskland just nu.

Två äldre män i mörka kostymer står i beredskap att skaka hand med varandra.

Analys: Ex-kanslern Gerhard Schröder och Tysklands beroende av Putins Ryssland – nyskriven bok kastar ljus över de tyska socialdemokraternas avgörande roll

Skandalen borde vara enorm. I åratal satte de tyska socialdemokraterna sin prägel på en totalt misslyckad tysk Rysslandspolitik, men samtidigt finns en stor ovilja att reda ut vad som skedde. En ny bok kastar ljus över ödesdigra SPD-kopplingar till Moskva.

Tysk gränspost vid floden Neisse.

”Misstroende, missförstånd och besvikelser” – istid i relationerna mellan regeringarna i Berlin och Warszawa

De traditionellt svåra relationerna mellan Tyskland och Polen är för tillfället ännu mer ansträngda än vanligt. Bakom utvecklingen ligger bland annat upptakten till det pågående Ukrainakriget, men också det kommande parlamentsvalet i Polen.

Regionval i Berlin: Olaf Scholz’ socialdemokrater förlorare, segern till konservativa CDU

Berlin gick till regionval på söndagen och för första gången på över 20 år har socialdemokraterna i den tyska huvudstaden inget att fira efter valet.

Förbundskansler Olaf Scholz’ socialdemokratiska parti har varit borgmästarparti i Berlin sedan 2001, men nu blir det konservativa oppositionspartiet CDU som tar över.

Regionvalet hölls ursprungligen 2021, men en domstol utdömde valet på grund av logistiska problem och långa köer som gjorde att alla som ville rösta inte kunde göra det.

Enligt valkvällens första prognoser får socialdemokraterna 18 procent av rösterna (dryga 21 procent år 2021), medan kristdemokratiska CDU gör ett kanonval och ökar sitt stöd från 18 procent till 28.

Valet i Berlin avgjordes av lokala frågor, men för partiledaren Scholz är resultatet en knäpp på näsan.

Källa: AFP

Det mobila artillerisystemet Panzerhaubitze 2000 har utvecklats för den tyska armén och hör till de mest kraftfulla artillerisystemen som används. År 2022 har Tyskland levererat 10 vagnar till Ukraina.

”Allt man gör går för långsamt” – redan i månader har förbundskansler Scholz stoppat leveranser av tyska stridsvagnar till Ukraina

Sedan månader tillbaka förs i Tyskland en debatt kring om man borde leverera mer vapen till Ukraina. Att man hittills inte har skickat stridsvagnar, trots att sådana står till förfogande, splittrar regeringen och väcker internationell kritik.

Någon har placerat en nalle på vallen som finns mellan byn och dagbrottet Garzweiler.

"Lützerath måste stå kvar" – hotad tysk by blev centrum för klimatprotesten

Energifrågan central i val i Tysklands folkrikaste delstat.

Tysklands president Frank-Walter Steinmeier.

Frank-Walter Steinmeier fortsätter som Tysklands president

Presidentvalet avgjordes genast i den första omgången.

Olaf Scholz utnämns till Tysklands förbundkansler.

Olaf Scholz valdes till Tysklands nya förbundskansler

Tar nu över efter 16 år med Angela Merkel vid rodret.

Partiledare i talarstolar. Från vänster Christian Lindner, Olaf Scholz, Annalena Baerbock och Robert Habeck.

Grönt för trafikljus-koalitionen i Tyskland – nu fattas bara partiernas godkännande

Den nya regeringen väntas stå klar i början av december.

Bildmontage. I bakgrunden syns Olaf Scholz och Armin Laschet. I förgrunden redaktör Johnny Sjöblom.

Kommentar: Förbundsdagsvalet i Tyskland – förändring på tyskt vis

Socialdemokraten Scholz följde i Merkels fotspår.

Citatbild.

Kommentar: I Tyskland kan coronakrisen avgöra vem som efterträder Angela Merkel

CDU:s partiledarkandidater har inte synts till under krisen.

CDU-ledaren står vid ett poedium.

Tyska kristdemokrater i intern strid på grund av kontroversiellt val av regeringschef

Partichef Kramp-Karrenbauer får inte sin vilja igenom.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida