Senaste artiklar
Flera fjärrtåg försenade på grund av personolycka
Under fredagskvällen var flera fjärrtåg försenade på grund av en personolycka.
VR:s webbplats uppgav efter klockan 22 att Intercity 28 från Uleåborg till Helsingfors med start kl. 18.08 var cirka 45 minuter försenat, medan Pendolino 56 från Uleåborg till Helsingfors med start 16.11 var cirka 80 minuter försenat.
Olyckan påverkade också Pendolino 53 från Helsingfors till Vasa med start klockan 20.20. Enligt VR väntades tåget blir 60–90 minuter försenat. En likadan försening förutspåddes på fredagskvällen för Intercity 148 från Pieksämäki till Helsingfors med start klockan 18.11.
Pendolino 183 från Helsingfors till Tammerfors med start 20.03 väntades likaså bli 30–60 minuter försenat på grund av olyckan.
Efter klockan 22.30 meddelade VR att även Intercity 265 från Helsingfors till Kemijärvi med start 19.45 försenas med cirka 50 minuter.
Tåg mellan Helsingfors och Kuppis försenade på grund av fel i järnvägssystemet
Ett fel i trafikledningssystemet i Esbo orsakade störningar i tågtrafiken mellan Helsingfors och Åbo på tisdagseftermiddagen.
Felet är åtgärdat, men tågen IC957 och IC959 till Kuppis i Åbo är ungefär 25 minuter försenade.
Felet orsakade också störningar i närtågstrafiken i Nyland. Enligt VR kommer tågtrafiken att återgå till det normala under tisdagskvällen.
Fintraffic: Tiotals tågturer har ställts in på grund av fel i trafikstyrningen
En störning i trafikstyrningssystemet orsakar förseningar och inhiberingar i tågtrafiken, särskilt i södra Finland.
Störningen påverkar alla tågturer på något sätt i hela landet.
Vid 12.30-tiden hade VR tvingats ställa in ett tiotal tåg, uppger STT. Många tåg är också försenade.
Enligt Fintraffic hopar sig problemen mer och mer ju längre trafikstyrningen är ur spel.
Information om ankomster och avfärder uppdateras bristfälligt på bildskärmar. Trafikmeddelanden hörs inte heller överallt.
Det är frågan om ett problem i databasen. Det är ännu oklart hur länge det tar tills felet är åtgärdat, uppger trafikstyrningsbolaget Fintraffic.
Texten uppdaterades klockan 13.20 med att tiotals tåg inhiberats
Källa: Fintraffic, STT
Tågtrafiken mellan Jämsä och Orivesi löper igen
Tågtrafiken mellan Jämsä och Orivesi löper igen normalt. Släckningen av en markbrand som störde trafiken i Jämsä kunde avslutas vid sjutiden på tisdagskvällen, meddelar Mellersta Finlands räddningsverk.
Tågtrafiken var tillfälligt avbruten vid Isosuo i Jämsä på grund av en markbrand intill rälsen.
VR uppgav tidigare på sin webbplats att det förekom förseningar och inställningar i tågen från Helsingfors till Pieksämäki under eftermiddagen.
Källa: Yle Uutiset
Markbrand i Jämsä – tågtrafiken påverkas
Tågtrafiken står mellan Jämsä och Orivesi på grund av släckningsarbetet vid en markbrand i Isosuo i Jämsä i Mellersta Finland.
VR uppger på sin webbplats att tågtrafiken tillsvidare har stoppats på anmodan av räddningsmyndigheterna.
IC87-tåget från Helsingfors till Jyväskylä har ställts in och en del av tågen ersätts med bussar.
Räddningsverket har lyckats begränsa branden till ett område på cirka en halv hektar.
Räddningsverket arbetar på och intill rälsen i det drabbade området. Åtta räddningsenheter har ryckt ut för att släcka branden.
Källa: Yle Uutiset
Olycka vid Mosabacka i Helsingfors orsakade störningar i tågtrafiken
På grund av en personolycka vid Mosabacka förekom det störningar i tågtrafiken under eftermiddagen.
Räddningsarbetet påverkade följande lokaltåg: I- och P-tåg till flygfältet, K-tåg till Kervo, R-tåg till Riihimäki och Z-tåg till Lahtis.
Olyckan påverkade också fjärrtågen på sträckan mellan Böle i Helsingfors och Dickursby i Vanda.
Räddningsarbetet avslutades tretiden, men trafikstyrningsbolaget Finntrafic meddelade att mindre fördröjningar och inställda turer fortfarande är möjliga.
27.2.2023 15:06: Texten har uppdaterats med informationen om att räddningsarbetet är avslutat och att tågtrafiken börjar löpa igen.
Lokförarstrejken har inte lett till ökad biltrafik
Lokförarstrejken som inleddes i dag har ännu inte lett till ökad trafik på landsvägarna.
Enligt trafikmyndigheten Fintraffic har det hittils under morgonen varit samma mängd trafik som vanligt.
Det finns inget slutdatum för strejken.
Källa: STT
Tågstrejken inleddes så samtliga passagerartåg har slutat gå – VR har inga ersättande bussar
Tågen stannade vid midnatt och står stilla tillsvidare.