Senaste artiklar
Utfrågning: SDP kunde fundera på hur man väljer partisekreterare
En majoritet av ledarna för Socialdemokraternas partidistrikt vill åtminstone utreda om man kan ändra det sätt som partiet väljer sin partisekreterare på, visar en undersökning som mediebolaget Uutissuomalainen har gjort.
Ett förslag är att partifullmäktige gör valet i stället för att valet görs på partimötet.
Av de 13 ledarna för partidistrikten som svarade på Uutissuomalainens frågor sa tre av dem att ändringen borde göras och sju tyckte att man kunde utreda frågan. En person tyckte att man inte behöver ändra på systemet och två ville inte ta ställning i frågan.
Partisekreterarvalet fick uppmärksamhet under SDP:s partimöte i helgen då Mikkel Näkkäläjärvi blev vald.
Dels var han ordförande Antti Lindtmans favorit till posten, och dels har Näkkäläjärvi dömts för brott.
Källa: STT
(Uppdatering: Ordet partiavdelning byttes ut mot ordet partidistrikt 6.9.2023 kl. 22.20)
Statsminister Marin: Skäl att testa kortare arbetstid i Finland
Statsminister och SDP:s ordförande Sanna Marin säger att det finns skäl att testa kortare arbetstid i Finland.
Marin sade i dag på SDP:s partifullmäktigemöte att SDP vill att man på lång sikt ska kunna belöna arbetstagarna för den ökande produktiviteten.
Enligt Marin bränner allt för många unga ut sig i arbetslivet och hon beskriver mängden sjukskrivningar och arbetsoförmåga som beror på mental ohälsa som alarmerande.
Marin har också tidigare framfört att hon anser att kortare arbetsveckor är något eftersträvansvärt.
Sanna Marin om kortare arbetsveckor: ”Människor mår bättre, har lägre sjukfrånvaro och produktiviteten har ökat”
Marin vill att försök införs också i Finland.
Källa: STT
Centerns fullmäktige ger partiledningen grönt ljus att godkänna en Nato-ansökan
Centerns partifullmäktige är samlad över helgen.
De Gröna väljer nya ministrar i dag – den enda som verkar sitta säkert är Pekka Haavisto
Ohisalo föreslår Emma Kari som ny miljöminister.
Annika Saarikko: En regering som inte klarar av att fatta beslut om ekonomin kan inte heller ta hand om sina övriga uppgifter
Partiledarna samlas för att förhandla på söndag.
Anna-Maja Henriksson lyfte upp vårens segrar i sitt linjetal på SFP:s partidag och skröt med regeringsprogrammet
Henriksson tackade för en mycket intensiv vår.
Centern säger ja till regeringsmedverkan - trots en svidande valförlust
Partidelegationen var enhälligt för regeringsmedverkan.
Nu kan ordförandekampen inom SDP börja
Antti Rinne ställer upp i valet. Beskedet kom i dag.
Li Andersson är favoriten
Över hälften i partifullmäktige stöder henne.
SFP risar nedskärningar på sjukhus
Partifullmäktige: VCS kräver fullskalig jourverksamhet.
Winter ny SFP-kretsordförande i Egentliga Finland
Winter hade inga motkandidater.
SFP i Nyland valde Heijnsbroek-Wirén
Vill jobba hårt för valframgång i hela Nyland.