Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Dykare på Borgå ås is.

Pilkare genom isen på Borgå å

Två förbipasserare räddade en pilkare som gick genom isen.

Restaurang Knipan i Ekenäs

Stor fisk ledde till räddningsuppdrag

Rop på hjälp hördes från vattnen utanför restaurang Knipan i Ekenäs på fredagen (23.5). Västra Nylands räddningsverk kallades till platsen vid halvtolvtiden på dagen.

drunkningsolyckor

Stort pådrag inatt efter mystisk drunkningsolycka

Fyra räddningsenheter från Esbo, Kyrkslätt och Helsingfors, åtta dykare, tre polispatruller, en ambulans och en helikopter. Sammanlagt deltog 30 personer i sökandet efter en man i Esbo, som slutligen aldrig hittades.

"Det är farligt att hoppa i ån"

Räddningsverket varnar för riskerna med att hoppa i Aura å. Varningen kommer efter att rekordmånga våghalsar fiskats upp ur ån under den varma försommaren.

Domkyrkan i Åbo.

Aura å farlig för våghalsar

Räddningsverket påminner om farorna med att hoppa i Aura å i Åbo centrum. Varningen kommer efter att flera våghalsar fiskats upp ur ån den senaste tiden.

Rökdykare i Fiskars sitter på ett snöigt tak, där massor av gråsvart rök bolmar ut.

Räddningsverket tuttar på hus i Lundo

Räddningsverket meddelar om rökbildning tidigt på lördag morgon i Lundo. Ett hus eldas då upp i övningssyfte.