Senaste artiklar
De pekas ut som gängmedlemmar, men vilka är de egentligen? Yle har talat med unga fångar
Så här ser det ut på insidan.
Åtal väcks mot gatugäng i Helsingfors
Helsingfors tingsrätt har väckt åtal mot ett gatugäng i östra Helsingfors i en massiv brottshelhet.
Drygt 10 människor i 20-årsåldern åtalas bland annat för grova narkotikabrott, dråpförsök, grovt rån, förberedelse till brott mot liv och hälsa och försök till utpressning.
De misstänkta brotten har ägt rum 2021–2022. De misstänkta har inte riktat brotten mot ett annat gatugäng, utan offren har valts ut på andra grunder.
Den huvudmisstänkta är gatugängets ledare, en 24-årig man. Han sitter häktad i väntan på rättegången i maj.
Enligt polisen har medlemmarna i gatugänget beundrat och visat upp en kriminell livsstil på sociala medier. Gangsterrap har använts som inspiration.
Källa: STT
I Sverige fortsätter gängkriminaliteten att eskalera – nu oroar sig många för att det kan gå likadant i Finland
Ungdomsgäng rånar och förnedrar jämnåriga. Samtidigt går unga vuxna ihop i kriminella gatugäng, där man inte ens drar sig för att skjuta. Vad är det som händer?
Gängmedlemmar kan hjälpas ur våldspiralen – men bara om de vill bli hjälpta
Med samtal har man lyckats förhindra skolskjutningar.
Sveriges regering vidtar åtgärder för att stoppa gängkriminalitet - ordningsvakter ska avlasta polisen
Ett nytt regelverk för ordningsvakter utredas.
Löfven lovar storsatsning på polisen, kräver att fler brott klaras upp
Svenska regeringen höjer anslagen till polisen rejält.