Senaste artiklar
Veckan för barnens rättigheter inleds – barnets rätt till välmående årets tema
Barnkonventionens dag den 20 november startar veckan.
Rapport pekar mot sämre psykisk hälsa hos barn – Barnombudsmannen: De ska inte behöva betala för vuxnas misstag
BO: Satsningar i sistahandstjänsterna är inte en lösning.
Annette Gothóni kämpar mot kvinnlig könsstympning – vill hitta alternativ till den traditionella riten då en flicka blir kvinna
Som 24-åring åkte Annette Gothóni till Somalia för att se hur ett projekt mot kvinnlig könsstympning framskred. Väl där fick hon en mötesinbjudan som gjorde henne lite nervös.
Över 1 800 män som gift sig med minderåriga eller arrangerat äktenskap greps i Indien
Polisen i Assam har gripit mer än 1 800 män som gift sig med minderåriga eller som arrangerat äktenskap för minderåriga.
Många av de gripna är personer som hjälper till med att registrera äktenskap för minderåriga i tempel och moskéer.
Barnäktenskap anses vara den främsta orsaken bakom barngraviditeter vilket i sin tur leder till högre spädbarnsdödlighet och risker för modern.
Äktenskap under 18 år är olagligt i Indien, men lagen är svävande.
FN bedömer att Indien har det största antalet barnbrudar i världen.
Nästan 1,5 miljoner minderåriga flickor gifter sig där varje år, säger FN:s barnorganisation UNICEF i en rapport som gäller år 2020.
Källa: Reuters
Barnavårdsföreningen firar 130-årsjubileum i år
Finlands äldsta barnskyddsorganisation Barnavårdsföreningen vill lyfta fram barnets behov och rättigheter till diskussion under sitt jubileumsår.
Organisationen är med sina 130 år den äldsta barnskyddsorganisationen i Finland. Den har varit med om att skapa dagens barnskydd i Finland och utvecklat den svenskspråkiga småbarnspedagogiken.
– Det är viktigt att barnets röst blir hört och respekterat, och att det skapas utrymmen och tillfällen för barn att uttrycka sig, säger Pia Sundell, verksamhetsledare på Barnavårdsföreningen.
Barnavårdsföreningen uppmärksammar jubileumsåret under hela året 2023 med föreläsningar och andra evenemang. Beskyddare för jubileumsåret är president Sauli Niinistö.
Källa: Pressmeddelande
Kimitoön satsar på att bli en mer barnvänlig kommun
Kimitoön har blivit utvald till samarbetspartner i Unicefs modell Barnvänlig kommun, det skriver kommunen i ett pressmeddelande. Barnvänlig kommun är ett verktyg som Unicef erbjuder kommunerna, och den baserar sig på FN:s konvention om barnets rättigheter och Unicefs internationella Child Friendly Cities-modell. Modellen hjälper kommunerna att bättre beakta barnens välbefinnande i sin verksamhet.
En kommun kan beviljas erkännandet Barnvänlig kommun efter cirka två års utvecklingsarbete. Kommunen har bildat en koordinationsgrupp som bland annat består av representanter för kommunens olika sektorer, ungdomsparlamentet, beslutsfattare och tredje sektorn.
Borgå vill bli en barnvänlig kommun – men jobbar inte längre enligt Unicefs modell
Staden sade upp samarbetet, modellen var för resurskrävande.
FN: Finland bröt mot al-Hol-flyktingbarnens rättigheter
Att Finland misslyckades med att flyga hem de finländska barnen från flyktinglägret al-Hol i Syrien utgjorde ett brott mot barnens rättigheter, konstaterar FN:s barnrättskommitté CRC i sitt beslut.
"Barn och unga prioriteras inte i beslutsfattandet" – budgetförslaget har dumpat anslagen för barnstrategin
Upprördhet kring att barnstrategin inte fått anslag.
En av tre tonåringar har sett nakenbilder som delats utan lov – omtalad kampanj lägger ansvar på föräldrar
Mängden nakenbilder på barn och unga på internet ökar.
Alla ukrainska flyktingbarn bör erbjudas småbarnspedagogik i Borgå – politiker efterlyser rättvisare riktlinjer
Staden väntar på mera information om antalet barn.
Rädda Barnen: Tusentals barn i Ukraina riskerar att bli utan hjälp
Många barn som inte bor hemma riskerar att fara illa.
Hur talar man med barn om kriget i Ukraina? Professorn och barnpsykoterapeuten Mirjam Kalland uppmanar till lugn
Barn kan själva berätta vad de vet.
Nyhetsquizet: Demonstrationer, Ukraina och OS-medaljer
En frågesport till dig som vill testa din nyhetskunskap
Barnens rättigheter har inte beaktats tillräckligt visar barnombudsmannens rapport: "Vi kan inte bara säga att vi är barnvänliga"
Förverkligandet av barnens rättigheter borde förbättras.
Alex firar julafton på barnskyddsenhet: Jag gillar gemenskapen här, det här är mitt hem
Svenska Yle på barnskyddsenhet för att se hur julen firas.
Vasa testar UNICEFs modell för Barnvänlig kommun
Om två år kan Vasa erhålla utmärkelsen Barnvänlig kommun.
60 flickor dör i barnäktenskap dagligen – coronapandemin har försämrat situationen
Den 11 oktober är den internationella flickdagen.
Lojo blir barnvänlig kommun igen - Unicefs utmärkelse gäller i fyra år
Lojo ska satsa allt mera på barn och unga.
Kinesiska staten begränsar ungas onlinespelande till tre timmar per vecka
Unga får spela en timme per dag fredag-söndag.
Rutinvaccinationerna av barn har lidit av coronapandemin – 17 miljoner barn blev helt utan sprutor i fjol
Medelinkomstländer har drabbats värst – bland annat Indien.
Rapport: Över fem miljoner barn står på randen till svält – värsta läget under hela 2000-talet
"Är en enorm tillbakagång i kampen mot hungersnöd".
Barnombudsmannen: Coronaåret var dystert för våldsstatistiken bland unga
Våld i kamratförhållanden identifieras inte, säger BO.
I dag inleds rättegången om Forsbymordet – det ökade antalet omhändertagna tonåringar oroar barnombudsmannen
Tre minderåriga är åtalade för mord.
Regeringsrapport: Mänskliga rättigheter och barnens bästa kom i kläm då utlänningslagen förnyades under regeringen Sipilä
Ohisalo:"Finland kan göra bättre för mänskliga rättigheter"
Finland bröt mot FN:s konvention om barns rättigheter vid avvisning av regnbågsfamilj
För första gången har Finland fällts i en barnrättsfråga.
Rädda barnen: Betydligt fler barnäktenskap och tonårsgraviditeter att vänta i skuggan av coronapandemin
En halv miljon fler barnäktenskap, en miljon fler gravida.
Från piga till minister – Miina Sillanpää röjde väg för jämställdhet och barns rättigheter
Därför borde också du veta vem Miina Sillanpää var.
THL svarar efter debatten om coronatest på barn: "Det finns inget tvång"
Om man misstänker corona är karantän ett alternativ.
Historiequizet: Barndom och barnens rättigheter och skyldigheter
Ett historiequiz för hela familjen.
Nytt projekt ska hjälpa invandrarbarn – "Barnens rättigheter är de vuxnas skyldigheter"
Vill identifiera och hjälpa traumatiserade barn.
Markant ökning under våren av anmälningar om sexuella övergrepp på barn på nätet – förövare chattar om hur de kan exploatera fler barn
Europol ser en tydlig ökning i Europa, också i Finland.
"Lamabarnen" lärde oss en smärtsam läxa – nu kan vi hjälpa utsatta barn bättre
De liknar varandra, coronakrisen och 90-talets "lama".
Barn som bär de vuxnas ansvar i familjen nu mer utsatta än någonsin då skolorna är stängda: De får ingen paus alls från kraven där hemma, säger Anna Håkans som själv var omsorgsgivare åt sin mamma
20 000 barn och unga tar hand om en familjemedlem.
Analys: Covid-19 sätter de svagastes rättigheter på undantag – medicinen får inte bli värre än sjukdomen
Nu handlar det om mer än att inte få åka till stugan.
Inrikesminister Maria Ohisalo prickar Migrationsverket
Ohisalo: Brister i Migris beslut om familjeåterförening.
Vanligt i Zambia att flickor försvinner från skolan och gifts bort - stamhövding försöker bryta sedvänjan som skapar fattigdom
Många är inte äldre än 13-14 år när de gifts bort.
Statsminister Marin: Regeringen vill ta hem barnen i al-Hol, ingen förpliktelse att hjälpa de vuxna
Marin informerade om saken vid en pressträff i riksdagen.
När föräldrar i Ingå och Sjundeå skiljer sig ska de kontakta en tjänsteman i Raseborg
Ny lag kräver bättre service.
Vi måste anstränga oss och bli bättre på att lyssna på barnen – 1950-talet är ingen idealvärld
Vi vuxna måste bli bättre på att se och höra barnen
Barnkonventionen handlar om alla som är under 18 år
Barnkonventionen är reglerna för barnens rättigheter.
Barnkonventionen har lett till enorma förbättringar för världens barn, men det gäller inte de allra fattigaste och mest utsatta barnen
FN:s konvention om barnets rättigheter firar 30 år.
Morgonkollen: Poststrejken fortsätter och stödåtgärder inleds, FN:s konvention om barnets rättigheter firar 30 år, tunnel mellan Helsingfors och Tallinn kritiseras
Vi uppdaterar dig med nattens och morgonens nyheter.
Föräldrar missnöjda med nytt system i Borgå – dagistider ska bokas två veckor i förväg
Ett problem för föräldrar med oregelbundna arbetstider.
Morfadern som hämtade sina barnbarn från lägret i Syrien: "Det var ett beslut från hjärtat, jag tvekade aldrig"
Finsk kvinna tog hand om terroristen Skråmos barn.
Professor lämnade in klagan till FN-kommitté om barn med finländsk anknytning som inte evakueras från IS-läger i Syrien
"Barnet har rätt till liv, hälsa och skydd".
Barnrättsorganisationerna kräver att man satsar mer på barnens rättigheter: "Det är de mest utsatta som glöms bort"
Barnen ska tas bättre i beaktande i lagstiftningen.
Barnarbetet har minskat med fyrtio procent under de senaste tjugo åren
Ändå är 152 miljoner barn fortfarande satta i arbete.
"Den yttre pressen på att ha roligt och vara lycklig under sommarlovet är så mycket större" – sommarlov kan också innebära ensamhet och brist på trygga vuxna
Sommarlovet en tung och ensam tid för många barn.
Uutissuomalainen: Barnombudsmannen vill att barn till IS-krigare hämtas till Finland
Hon hänvisar till FN-konventionen om barnets rättigheter.