Senaste artiklar
Kostnadsuppskattningen för bygget av Vandas spårväg har stigit med över 50 procent: Kostnaderna estimeras bli 606 miljoner euro
De uppskattade kostnaderna för spårvägen i Vanda har stigit och orsaken är förändringar i planerna och allmänna höjningen av byggkostnader.
Vanda Stad skulle stå för 414 miljoner euro av kostnaderna, 30 procent av kostnader täcks av stöd och Helsingfors stad kommer också betala 15 miljoner euro för den del av spårvägen som finns Helsingfors. Spårvägen medför också intäkter för Vanda stad.
Staden kommer att ta upp frågan i vår, och om beslutet är för spårvägen så kan bygget börja så tidigt som år 2024.
HS: Spårjokern kör redan i sommar
Den nya snabbspårvagnen Spårjokern börjar köra redan i sommar. Det uppger huvudstadsregionens stadstrafiksbolag till tidningen Helsingin sanomat. Tidigare har beskedet varit att spårvägen tas i bruk på hösten.
”Planen är att vi börjar trafikera rutten i augusti”, säger vd:n Juha Hakavuori till Helsingin sanomat.
Stadstrafiken rekryterar som bäst chaufförer till spårvagnarna. Sammanlagt 70 chaufförer ska anställas.
Spårvägsbygget har blivit klart betydligt tidigare än planerat. Ursprunligen skulle spårvägen tas i bruk först 2024.
Prisökningen för Helsingfors Kronbroar godkändes – budgetökning på 71 miljoner euro
Priset för spårvägen kommer bli betydligt högre än planerat.
Spårvägens öde i händerna på Åbos nya stadsfullmäktige – kan bli en jämn dragkamp
Ungefär lika många som är för spårvägsplanerna som emot.
Ska en spårväg byggas i Åbo? – frågan delar åsikter bland partierna
Sannfinländarna mest kritiska och De Gröna mest positiva.
Nu fortsätter spårvägsutredningarna i Åbo - oenigt fullmäktige gav grönt ljus efter lång diskussion
Investeringsbeslutet fattas senare.
Oenigt fullmäktige skjuter upp spårvägsbeslut i Åbo
Spårvägsplanerna bordlades på måndagen.
Helsingfors behöver nya spårvagnar – 20 nu, över 100 senare
Orsak: Trasiga spårvagnar och nya spårvagnslinjer.
Spårjokern ska inte få bli en ny västmetro - "Budgeten är realistisk"
Ny alliansmodell ska ge insyn och budgetkontroll.
Spårjokern blir verklighet - planen har godkänts i fullmäktige
Spårjokern ska förbinda östra Helsingfors med Kägeludden.
Snabbspårväg från Helsingfors till Esbo fick grönt ljus av stadsstyrelserna
Spårjokern ska enligt planer stå klar redan 2021.
Åbo säger ja till fortsatta spårvägsutredningar
Staden vill ha mera information om spårvägar.
Åbo stadsfullmäktige synar spårvägsplanerna
Stadsstyrelsens tyckte att det ska göras mer utredningar.
Nya omvägar för Åbo spårväg
Stadsstyrelsen vill att det görs fler tilläggsutredningar.
Helsingforspolitiker vill ha snabbspårväg så fort som möjligt
Tjänstemännen vill att Spårjokern skjuts upp.
Lyssna på Milano
Kliv in i den italienska staden via ljud, video och bild.
Stadsstyrelsen inte redo att godkänna spårvägsplaner
Spårvägsplanerna i Åbo stampar på ställe då stadsstyrelsen för tredje gången sköt upp beslutet och skickade ärendet till ny beredning.
Spårvägsplaner bordlades i Åbo
Stadsstyrelsen i Åbo bordlade planerna på att bygga tre spårvägslinjer från Salutorget till Runosbacken, Skansen och Kråkkärret.
Tre rutter för spårvagnar i Åbo
Planerna för var spårvägarna i Åbo ska dras presenterades i dag, fredag. Enligt förslaget ska de första tre linjerna gå från Salutorget till Skansen, Runosbacken och Kråkkärret
Ingen MKB för spårväg
Det behövs ingen separat miljökonsekvensbedömning för en spårvägsförbindelse till Östersundom.
Åbo funderar på nya spårvägslinjer
Åbo stad har lyssnat på de åsikter som allmänheten och övriga intressegrupper gett angående de planerade spårvägslinjerna i staden. Nu tar man några nya linjer i beaktande i den fortsatta planeringen.
Kommentera spårvägsalternativen i Åbo
På torsdag har allmänheten möjlighet att bekanta sig med och kommentera spårvägsalternativen för Åbo.
Demonstranter i Borgå ville ha kvar Heli-banan
Demonstranterna ville att Borgå skulle besvära sig över landskapsplanen. Men stadsstyrelsen ändrade inte sin åsikt i frågan.
Planerna på spårväg i Åbo framskrider
Staten betalar under en tredjedel av planeringskostnaderna för spårvägarna i Åbo och Tammerfors.
Mer spårvägar i Åbo och Tammerfors
Åbo ska samarbeta med Tammerfors när det gäller planeringen av spårvägar. Det finns långt gångna planer på att bygga ut spårvagnsnät i båda städerna.