Senaste artiklar
Saudiarabien vill arrangera fotbolls-VM 2034 – så här ser mästerskapskalendern ut fram till 2032
För ett år sedan var Qatar arrangör för herrarnas fotbolls-VM. Om elva år kan VM-fotbollen återvända till Arabiska halvön.
Saudiarabien bekräftade nämligen på måndagen att landet vill arrangera VM-turneringen 2034. Inga andra länder har ansökt om att få ordna mästerskapet.
VM 2026 ordnas i Kanada, Mexiko och USA – VM 2030 i Marocko, Portugal och Spanien.
Fotbolls-EM 2024 spelas i sin tur i Tyskland.
På tisdag ska Uefa bekräfta var EM-turneringarna 2028 och 2032 spelas och i praktiken är det redan klart, då det endast finns en ansökan per mästerskap.
Sommaren 2028 arrangeras EM på de brittiska öarna (England, Irland, Nordirland, Skottland, Wales) och sommaren 2032 står Italien och Turkiet gemensamt värd för turneringen.
Robin Tihi berömmer flytten till Qatar i en intervju med SVT: ”Landet är jättefint, jag är stolt”
Robin Tihi lämnar svenska AIK och blir ytterligare ett namn till på listan över spelare som byter den europeiska fotbollen mot pengarna i Mellanöstern.
Qatar och andra muslimska länder protesterar mot koranskändningarna i Sverige
Qatar är det senaste i raden av muslimska länder som kallar upp Sveriges ambassadör för att protestera mot torsdagens koranskändning i Stockholm.
Under torsdagskvällen kallade också Saudiarabien upp Sveriges chargé d'affaires i Riyadh, enligt nyhetsbyrån Reuters. Redan tidigare under kvällen hade Iran kallat till sig Sveriges ambassadör i Teheran för att protestera mot koranskändningarna och uppmana Sverige att se till att de upphör.
Kurdistans regionala regering avbryter sin regionala representation i Sverige med anledning av torsdagens incident.
Koranen skändades i Stockholm igen – har omfattande följder för Sveriges relation till Irak
Det finns en risk för att protesterna sprider sig.
På torsdagen uppmanade Irak Sveriges ambassadör att lämna landet och meddelade också att man avbryter alla affärer med svenska företag.
Handeln mellan Irak och Sverige är liten. Exempelvis Saudiarabiens utrikeshandel med Sverige har mycket större betydelse.
Källor: Reuters, DN, Yle
Ytterligare husrannsakningar av europaparlamentariker genomförda i Belgien
En del av utredningen om korruption inom EU-parlamentet.
Vicetalman Heidi Hautala om åtgärderna mot korruption i Europaparlamentet: "Det är nu eller aldrig"
Häktade Eva Kaili fick idag en efterträdare.
EU-parlamentet har fått en ny vice talman
Europaparlamentet har röstat för att socialdemokraten Marc Angel från Luxemburg blir ny vice talman. Han efterträder grekiska Eva Kaili som misstänks för korruption.
Angel fick 307 ja-röster i omröstningen, minimiantal som behövdes var 297 röster.
Kaili utreds som bäst av Belgiens polis i korruptionshärvan gällande Qatar. Hon misstänks tillsammans med några andra EU-parlamentariker för att ha tagit emot ansenliga summor i muta av Qatar för att föra landets talan och bevaka dess intressen.
Kaili har också uteslutits ur sitt parti och sin parlamentsgrupp.
Korruptionsskandalen inom Europaparlamentet: Miljonbelopp har beslagtagits under utredningen – vice talman Eva Kaili fick gå
EU-parlamentarikerna röstade för att frånta Kaili mandatet.
Två belgiska europarlamentariker erkänner att de tagit emot gratisresa till Qatar
Båda representerar Belgiska socialistpariet.
Besökte kritiserade värdlandet två gånger – det här gjorde fotbollsbasen Ari Lahti under sina VM-resor i Qatar: ”Arrangemangen fungerade fint”
Bollförbundets ordförande berättar om besöken.
Kolumn: Tidernas bästa VM? Död och elände är förträngt då Infantino räknar sedelbuntarna
Knäckfrågan blir vad vi minns från VM.
Qatar uttrycker ”djup besvikelse” över Belgien
VM-värdlandet Qatar förnekade igen på söndagen att det skulle vara inblandat i den korruptionshärva som nu utreds av belgisk polis.
Fyra personer med koppling till EU-parlamentet har gripits misstänkta för att ha tagit mutor från Qatar. En av de gripna är EU-parlamentets vicetalman, grekiskan Eva Kaili.
Via en av landets EU-diplomater uttryckte Qatar i dag ”djup besvikelse” över den belgiska regeringen för att den inte hade kontaktat den qatariska regeringen för att ta reda på fakta.
I uttalandet konstaterades också att brottsutredningen kan få negativ effekt på Qatars samarbete med EU inom säkerhet och energisektorn.
Korruptionshärvan utreds också inom EU och EU-parlamentet har bordlagt alla aktuella projekt med koppling till Qatar.
Källor: Reuters, europaportalen.se
Migrantarbetarnas misär fortsätter när stjärnorna lämnar Qatar – Fifa lovar ingen kompensation
Vad händer med migrantarbetarna när strålkastarna slocknat?
Korruptionsskandalen inom Europaparlamentet: Miljonbelopp har beslagtagits under utredningen – vice talman Eva Kaili fick gå
EU-parlamentarikerna röstade för att frånta Kaili mandatet.
EU-parlamentets talman om korruptionsskandalen: ”Parlamentet är under attack”
EU-parlamentet skakas av en korruptionsskandal där Qatar, arrangören av årets fotbolls-VM, misstänkts ha försökt köpa politiskt inflytande av europeiska beslutsfattare.
Under dagens plenumsession kommenterade EU-parlamentets talman Roberta Metsola situationen i skarpa ordalag. Metsola sa att hon är arg, besviken och ledsen över avslöjandena.
– Europaparlamentet och den europeiska demokratin är under attack, sa Metsola.
Metsola sa också att parlamentet kommer att göra allt för att bistå de belgiska myndigheterna med utredningen.
Källa: Yle
Torvalds om den häktade EU-parlamentarikern: ”Allt hänger ihop med Qatar”
Nils Torvalds och Silvia Modig kommenterar händelserna i EU
Omfattande korruptionsmisstanke vid EU-parlamentet – Qatar misstänkt enligt belgiska medier
Polisen gjorde husrannsakan på 16 platser.
Ytterligare en journalist rapporteras ha dött i Qatar – brodern till döda amerikanen talar ut: ”Han blev hotad till livet”
Qatarisk fotojournalist dog på lördagen.
Torvalds om den häktade EU-parlamentarikern: ”Allt hänger ihop med Qatar”
Nils Torvalds och Silvia Modig kommenterar händelserna i EU
Omfattande korruptionsmisstanke vid EU-parlamentet – Qatar misstänkt enligt belgiska medier
Polisen gjorde husrannsakan på 16 platser.
Första kvinnliga huvuddomaren, tidstillägg och regnbågsbindlar – åboländska domarproffs tycker till om snackisarna från fotbolls-VM
Proffsdomarna Mattias Gestranius och Lina Lehtovaara om VM.
”Visste inte om vi skulle sitta fängslade i fyra timmar eller fyra dygn” – efter skräcktimmarna i fjol vägrar Halvor Ekeland åka tillbaka till Qatar
Uppgiven på Fifas agerande i frågan: ”Har stöttat Qatar”.
Backman: Qatar klappar takten, Fifa försöker hänga med – och vi släpas efter som hålögda trasdockor
Dagens beslut ett rött kort åt kärleken.
”Dåliga arrangörer, så idiotiskt” – kaos och kärlek då Qatars arrangörsgenrep spårade ur
För många är en lång väntan över: ”Qatar är nummer ett!”
”Journalisterna på plats har ett ansvar” – blandande känslor hos åboländska fotbollsprofiler inför VM
Bra att orättvisorna lyfts fram och diskuteras.
Yle Sporten sänder: Inleds VM med en rivstart? Njaa, snarare turneringens sämsta match – men med mycket på spel
Ett omdebatterat VM startar med en match som få pratar om.
Kolumn: Bojkottar du VM för att din fotbollsvärldsbild är hotad?
Varför just nu? Jag har mina misstankar.
Kolumn: VM-haveriet i Qatar är totalt – men även det mest svartmålade mästerskapet någonsin ger miljontals människor vackra VM-minnen
Det borde vara glädjens dagar – VM är en unik kraft.
Varför ska Ari Lahti njuta av VM-finalen på plats då Norge vägrar? Bollförbundets ordförande försvarar beslutet för Yle Sporten: "Hade vänt ryggen mot Fifa och våra värderingar"
En trio från Bollförbundet har anlänt till Doha.
Med en dag till VM-premiären gick Gianni Infantino till attack mot västvärlden och försvarade Qatar: ”Titta på vad européer har gjort i 3000 år”
”Jag känner mig som qatarier, arab, afrikan, homosexuell.”
Backman: Det stora slaget om ölen är avgjort – Qatars västerländska veckor tar ny vändning
Chockbesked för fansen: ingen öl på arenorna.
Narayan Dhoj såg sin kollega falla ner från femte våningen och dö – bryr sig någon om Qatars migrantarbetare efter VM? ”Fifa har inte gjort ett skit”
En dödsolycka i mängden: Selen var fastspänd, inte repet.
Backman: Orden som förändrade en fotbollsvärld – och skickade Yle Sporten till Qatar: ”Sepp, vad skulle du göra om din president bad om en tjänst?”
Hur mycket är VM värt? Vad sägs om 50 Airbus-plan.
Portin: Varför är vi i Qatar?
”Är vår skyldighet att lyfta fram de mörka sidorna.”
Går det att se på VM i Qatar med gott samvete? Här är argumenten för och emot: ”Tittar du inte gör du det bara för att du själv ska känna dig bättre”
Rasmus Pinomaa våndas: ”Känns det bra? Nej”.
VM-ambassadörens grova utspel – tv-intervju avbröts efter orden om homosexualitet: ”Är en skada i sinnet”
Uppseendeväckande kommentar för tysk tv.
Schweiziskt skandalavslöjande: Qatar befarade att VM skulle flyttas på grund av massiva kritiken – anställde tidigare CIA-spioner för att påverka fotbollstopparna
Fifas vädjan till lagen: Fokusera på fotbollen.
”De slog mig varje dag, rakade av mitt hår och tog bilder av brösten” – färsk rapport visar hur hbtqi-personer behandlas i Qatar när VM närmar sig
Human Rights Watch belyser övergrepp i VM-landet.
Ny offsideteknik tas i bruk i fotbolls-VM i Qatar: "Ett värdefullt stödverktyg för att hjälpa domare"
Semiautomatiserad teknik införs redan i vinter.
Tre hotell i Qatar vägrar ta emot homosexuella gäster – många andra uppmanar till försiktighet: "Vi dömer inte, men ..."
Fifa tror på förbättring tills VM.
Tusentals gästarbetare har dött vid VM-byggen i Qatar – Fifa-basens replik: "Arbete ger värdighet och stolthet"
Beslutet att förlägga VM i Qatar har väckt massiv kritik.
Kan du pricka in Asiens länder på kartan? Testa din kunskap om jordens största och folkrikaste världsdel!
Har du koll på Asiens karta?
Amnesty avslöjar: Säkerhetsvakter i Qatar utsätts för hot och övergrepp – många av dem kopplade till herrfotbolls-VM
Uppgifter om bl.a. bestraffning för sjukdom och toapauser.
Danska stjärnan blir ambassadör för VM – förbundet och spelarföreningen kritiska: "Vi måste ta avstånd från det som händer där"
Nadia Nadim ska marknadsföra VM i Qatar.
Danmark möter regerande mästarna, Tyskland ställs mot Spanien – här är samtliga grupper i fotbolls-VM
VM pågår mellan 21 november och 18 december.
Nya norska fotbollsbasen gick till attack framför Fifa-pamparna – kom med kraftfulla budskap: "Dags att agera nu"
Fick mothugg direkt: "Det här är inte rätt forum".
USA söker alternativa energirutter för Europa – en rysk attack mot Ukraina kan leda till energikris
Qatar ses som en lösning på problemet.
Landslagskapten Tim Sparv ser tillbaka på sin karriär: "Jag har levt i fotbollsbubblan alldeles för länge"
Fotbollsspelaren Tim Sparv är gäst hos Daniel Olin.
NRK-journalister greps i Qatar – granskade läget inför fotbolls-VM: "Oacceptabelt"
Myndigheterna hävdar att reportrarna gjorde olaga intrång.
Kvalet till fotbolls-VM fortsätter – säkrar England, Tyskland och förträffliga Danmark redan nu sina biljetter?
Gruppspelet i Europa avslutas om en månad.
Formel 1-serien skrev långt kontrakt med Qatar – redan i år körs en deltävling på Losail-banan
Årets tävling körs i slutet av november.
Fler evakuerade på väg till Finland flögs ut ur Afghanistan
Medborgare från flera länder fanns ombord på planet.