Senaste artiklar
Försvarsministeriet stoppade tre fastighetsköp med tydliga kopplingar till ryska myndigheter
Fastigheterna finns i Ruokolax och Kides nära östgränsen.
Ammunitionspriserna stiger – kan sätta käppar i hjulet för Natos säkerhetsåtgärder
Natos högsta militära tjänsteman varnade på lördagen att en drastisk prishöjning på vapen och ammunition kan påverka säkerheten i de allierade länderna.
– Priserna skjuter i höjden. Just nu betalar vi mer och mer för samma mängd som tidigare, kommenterade amiral Rob Bauer, ordförande för Natos militära kommitté, till nyhetsbyrån Reuters på lördagen.
Han förtydligar att det betyder att ökade försvarsutgifter inte nödvändigtvis leder till ökad säkerhet.
Källa: Reuters
Nya anklagelser mot Donald Trump och hans medhjälpare gällande de hemligstämplade dokumenten
Trump ska ha försökt förstöra bevismaterial.
Trump inför rätta – historisk igen, men inte på ett bra sätt
Åtalas för att ha äventyrat landets säkerhet.
Åtalet offentliggjordes: Trump åtalas på 37 punkter – hade lådor med hemligstämplat material i badrummet
Kunde i teorin dömas till flera hundra års fängelse.
Hemligstämplade kärnkraftsdokument hittade i bostad i Esbo – koppling till Skypos avstängda överdetektiv
Dokumenten berör kärnkraftverket i Pyhäjoki.
Nu kritiseras polisen i Sverige för att den förbjöd koranbränning
Den senaste koranbränningen fick stor uppmärksamhet.
I dag faller domen i fallet där tre journalister vid Helsingin Sanomat åtalas för röjande av statshemlighet
Bottnar i artikel om Signalunderrättelsecentrets verksamhet.
Frankrikes försvarsbudget växer med över en tredjedel
Frankrikes president Emmanuel Macron uppger att den franska försvarsbudgeten är 400 miljarder euro för sjuårsperioden 2024–2030. Det är i snitt 57 miljarder per år.
Summan är en rejäl ökning om man jämför med de tidigare planerna. Försvarsbudgeten för de sju åren från 2019 till 2025 var 295 miljarder. Budgeten växer alltså med över en tredjedel i den jämförelsen.
Frankrike har redan tidigare haft som mål att rusta upp sitt försvar efter kritik om att det har fått förfalla i många år. Landet vill också se till att militären klarar av att fungera i påfrestande och utdragna konflikter.
Rysslands anfallskrig mot Ukraina nämns som en orsak till att Frankrike vill förbättra sitt försvar.
Källa: Reuters
Skypo: Hybridcentrets tidigare direktör har inte utgjort någon fara för landet
Skyddspolisen uppger att deras före detta arbetstagare Matti Saarelainen inte har orsakat någon fara för landets säkerhet.
Skyddpolisen har gjort en grundlig utredning om Saarelainen, säger chefen Antti Pelttari till nyhetsbyrån STT. Enligt Pelttari finns det inga skäl att dra igång ett tjänstemannaförfarande mot Saarelainen.
Saarelainen, som numera är pensionerad, arbetade bland annat som chef för Europeiska kompetenscentret för motverkande av hybridhot, men återvände till Skypo efter att han anklagats för sexuella trakasserier. Saarelainen har också misstänkts för att ha medverkat till att en man från Vladimir Putins närmaste krets, Gennadij Timtjenko, fick finländskt medborgarskap i slutet av 1990-talet.
Källa: STT
STT: Tidigare direktör för hybridcentret tvingades bort efter osakligt beteende – direktionsordförande bekräftar sexuellt ofredande
Ska ha uppträtt berusad då han representerade hybridcentret.
Regeringen vill skärpa lagstiftningen för utländska fastighetsköp
Målet är att den nya lagen ska träda i kraft vid årsskiftet.
Rättegången mot tre HS-journalister inleddes – Försvaret: ”Journalister fattar inte publiceringsbeslut”
Åklagaren yrkar på 1,5 års villkorligt fängelsestraff.
Skyddspolisen varnar för ökat kinesiskt och ryskt intresse för Finland
Ökad risk för ryskt företagsspionage.
Unik rättegång mot Helsingin Sanomat-journalister inleds – äventyrade avslöjandet av Signalunderrättelsecentret Finlands säkerhet?
HS publicerade exposé i december 2017.
Jonas Jungar: När Finland nu rustar för en osäker framtid är tillförlitliga medier en del av vårt lands försvar
"Yles nyheter på ryska viktigare än någonsin".
Rapport: Underrättelselagen har fungerat bra – utvecklingsbehov finns ändå
Viktigt att underättelselagarna är i tiden.
Oppositionen kräver bättre beredskap för hybridpåverkan – vill kunna avbryta asylansökningar
Interpellationen inlämnades på tisdagen.
USA publicerade emotsedd ufo-rapport: Tillräckliga data saknas för att avgöra vad de oförklarliga fenomenen är
Granskar ufo-rapporter från år 2004 framåt.
Tiotusentals protesterade mot ny säkerhetslag i Frankrike – demonstranterna uttryckte också ilska mot coronarestriktioner
Lagen förbjuder filmning och fotografering av poliser.
Joe Biden valde den innersta kärnan i sitt nya team – många var med redan på Obamas tid
Inga kontroversiella namn har dykt upp.
Armenien lyckades stoppa ett försök att mörda premiärministern
Ett avtal om vapenvila har väckt starka känslor.
Riksdagen debatterar försämrat säkerhetspolitiskt läge - regeringen lyfter fram mänskliga rättigheter, medan Sannf och KD talar om ideologisk slagsida
Samlingspartiet flaggar för Nato-medlemskap igen.
Belarus efterlyser oppositionens Svetlana Tichanovskaja – anklagas för att ha äventyrat den nationella säkerheten
Hon är också efterlyst i Ryssland.
USA-domare bromsade förbudet mot nedladdning av Tiktok – i sista minuten
Ett senare användningsförbud står ännu fast.
Microsoft får inte köpa Tiktok - videoappens kinesiska ägare riktar blickarna mot Oracle
Frågan är om Trump godkänner kinesiska förslag.
Australien avslutar utlämningsavtal med Hongkong på grund av säkerhetslagen - förlänger visum för Hongkongbor i landet
Lagen ändrar fundamentalt på omständigheterna.
Hongkongborna uppmärksammade 23 år under kinesiskt styre i dystra tecken - nationell säkerhetslag trädde i kraft under årsdagen
Lagen kan ge livstidsstraff utan möjlighet att överklaga.
Medierapporter: Kina har antagit den kontroversiella säkerhetslagen för Hongkong
Enhälligt beslut från folkkongressens ständiga utskott.
Kina vill driva igenom kontroversiell säkerhetslag för Hongkong då folkkongressen samlas - betyder slutet på områdets autonomi, menar kritiker
"Bryter alla löften centralregeringen gav Hongkongs folk".
Vita huset försöker stoppa ex-rådgivaren John Boltons bok – hänvisar till hemligstämpling
Bolton hävdar i boken att Trump pressade Ukraina.
Kommentar: I den pågående krisen i Mellanöstern är EU en diplomatisk röst – men är unionen rustad för en upptrappning av konflikten mellan Iran och USA?
Säkerhetspolitiken utmaning för EU skriver Rikhard Husu.
Vesterbackas tunnel är ett säkerhetspolitiskt hot varnar expert: "Kinas och Rysslands nära relation borde väcka större oro"
En rapport om tunnelprojekten publiceras om ett par veckor.
Financial Times: USA överväger att stöda Nokia och Ericsson - Huaweis starka ställning väcker oro i Washington
Företagen skulle till exempel kunna få förmånliga lån.
Robert O'Brien blir Trumps nya nationella säkerhetsrådgivare - den fjärde sedan Trump blev president
Hans företrädare John Bolton avgick nyligen.
Trump avskedar nationella säkerhetsrådgivaren John Bolton
Orsaken ska vara meningsskiljaktigheter.
Minns du Misu som utvecklades i Pojo? Nu har den första levererats till försvarsmakten
Om försvarsmakten gillar den kan nästa leverans vara stor.
Ministeriernas nya Rysslandsrapport: Finland kan utsättas för större påtryckningar än tidigare
Ryssland försöker påverka beslutsfattande i Finland.
Nationell riskbedömning: Nio växande hot mot Finland
Krig fortfarande det största hotet.
Norden är blåögd då det gäller Kinas investeringar: “Kina verkar betrakta Finland som en välvillig stat”
Kinas nya sidenvägar vill bygga infrastruktur världen över.
Skyddspolisen om den nationella säkerheten: "Största hotet är de enskilda aktörerna"
Hotnivån fortsättningsvis 2 på den fyrgradiga skalan.
Republikens president vid försvarskursen: Viktigt att upprätthålla en tydlig dialog med Ryssland
"För närvarande fungerar dialogen bra".
Staten ska få bättre koll på utlänningars fastighetsköp – ett nytt lagförslag som ger staten förkörsrätt på strategiskt viktiga fastigheter tar oss tillbaka till 90-talet
Lagförslaget ska behandlas av riksdagen i november.
Säkerhetsexpert: Mycket tyder på att skärgårdsrazzian handlar om mer än misstankar om ekonomisk brottslighet
Forskaren Tomas Ries ser flera orsaker till polisräden.
Finansministeriet och finansbranschen på kollisionskurs då ministeriet föreslår dyra reservdatasystem: "Det handlar om nationell säkerhet"
Regeringen bedömer att risken för cyberattacker har ökat.
Skyddspolisen: Cyberattackerna mot Finland ökar - högteknologi intresserar
Hotar särskilt högteknologi och säkerhetspolitik.
Trump stoppar pm från demokraterna – potentiell säkerhetsrisk
Antas motsäga republikanernas tidigare hemligstämplade pm.
Justitieministern: Grundlagen måste ändras brådskande så att underrättelselagarna kan träda i kraft
Meddelandehemligheten i grundlagen hindrar de nya lagarna.
Högerpopulister till trots – ny österrikisk regering på proeuropeisk kurs
Regering svärs in under protester.
Forskare: Läckan innebär inga större skador för Finlands rykte
Ryktet av stor vikt i det internationella samarbetet.
Underrättelsechefen kritiserar i hårda ordalag publicerandet av hemligstämplade uppgifter
"Finländarnas säkerhet är snäppet otryggare".