Senaste artiklar
Inflationen och minskad trafik österut drog ner på VR:s resultat
Trots ett sämre resultat under det sista kvartalet i fjol jämfört med året innan, ökade VR Groups omsättning i oktober-december 2022.
Omsättningen ökade med 43,1 procent från året innan till 327,6 miljoner euro. Den jämförbara vinsten var 0,1 miljoner euro.
Vd Elisa Markkula uppger att omsättningen ökade på grund av tillväxten i antalet tågresor inom fjärrtrafiken, ändrade biljettpriser på grund av dyrare energi och VR:s expansion till Sverige i och med företagsköp.
VR Group köpte den svenska buss- och rälsoperatören Arriva Sverige i somras.
Östtrafiken har däremot körts ner och det har påverkat helhetsresultatet som Markkula betecknar som svagt.
Totalt ökade antalet tågresor inom fjärrtrafiken med 55,7 procent i fjol jämfört med 2021. Antalet tågresor uppgick till 13,2 miljoner i fjol.
Källa: STT
Förseningar i tågtrafiken på grund av elfel i Böle
Ett tekniskt fel i Böle orsakar förseningar i fjärrtågtrafiken. En del närtåg påverkas också.
På grund av elfelet är en del av spåren ur bruk i Böle, meddelar Fintraffic. Felet orsakar spårbyten för fjärrtåg och för R- och Z-tågen i Böle. Enstaka K-tåg kan också behöva ställas in.
Enligt Fintraffic väntas felet repareras i kväll.
Stressigt jobb och för få pauser – årets Sibbobo Ziggy Huldén slutar köra lokalbuss
Tidtabellen på Helsingfors sida av gränsen tillåter knappt några pauser alls och kunderna har svårt att godkänna försenade bussar.
Tågtrafiken stod i Helsingfors – orsakar förseningar under dagen
Felet var reparerat klockan 11.20.
VR lägger till nio fjärrtrafikturer
Drog ner på antalet turer som följd av pandemin.
Tågtrafiken börjar återgå till det normala i söder – inte lika allvarliga störningar i trafiken som i går
Tre av fyra huvudspår nu i bruk.
Coronaepidemin utmanar fjärrtrafiken – halvtomma fordon är inte lönsamma: "Köp platsbiljetterna runt dig"
Säkerheten i fjärrtafiken ligger på en ny nivå.
Med julen kommer ändringar i öppettider och tidtabeller – det här kan vara bra att hålla koll på
Julfreden utlyses i Åbo klockan 11:55.
VR satsar på en ny app – så här påverkar det dig
VR:s mobilapplikation, webbsida och automater förnyas.
Borgå Trafik svarar på kritiken: "Om vi överhuvudtaget ska kunna fortsätta trafikera så måste vi få in så mycket intäkter att vi kan betala chaufförslönerna"
Studerande kritiserar priset på Borgå Trafiks månadskort.
Meteorologerna lovar ymnigt snöfall - VR varnar redan nu för förseningar under torsdagen
Vintervädret kan påverka tågtrafiken.
Kommande nedskärningar i busstrafiken bekymrar Lovisapendlare: ”Jag får säkert börja köra bil i stället”
Pohjolan Liikenne planerar att lägga ner sin fjärrtrafik.
Mobilepay tas i bruk på de finländska tågen
VR vill göra biljettköp lättare.
Strejk på fredag - så här berörs du som åker kollektivt i Västnyland
En del bussar mellan Ingå och Virkby är inställda.
Snöyran påverkar kollektivtrafiken i söder: försenade flyg, inställda bussturer och pendeltåg på lågvarv
VR och HRT varnar för förseningar och inställda turer.
Fortsatta störningar i tågtrafiken i huvudstadsregionen
Även fjärrtrafiken påverkas en aning.
VR:s stororder tryggar jobben i Otanmäki
Transtech ska bygga 20 nya tågvagnar.
VR:s förnyade seriebiljetter väcker ilska – går inte längre att hoppa på vilket tåg som helst
VR motiverar med ökad säkerhet och bekvämlighet.
Blixten försenade tågen
Felet upptäcktes ungefär klockan halv två på eftermiddagen.
Tågtrafiken norr om Kervo löper igen - men sakta
Ett fel i elbanan har grötat till tågtrafiken.
Över tusen kan få gå vid Air Berlin
Bolaget flyttar över plan till konkurrenten Lufthansa.
VR kan senarelägga tågtur från Helsingfors – nya tidtabeller kommer i december
Bolaget har inte fattat några som helst beslut i frågan.
Störningar i tågtrafiken i huvudstadsregionen över – närtågen försenades under kvällen
Förseningarna berodde på en olycka.
Midsommar PM Åboland
Butiker bestämmer själva, undantag i kollektivtrafiken.
VR:s buss börjar gå mellan Karis och Kyrkslätt
Samtidigt blir Sjundeå Y-tågets ändstation.
Fjärrtågen mellan Åbo och Helsingfors försenade
Trafikverket hoppas felet är reparerat mitt på dagen.
Fyrverkerier lyser upp himlen i Vasa
Nyåret kommer att firas med fyrverkerier, sång och tal i Österbotten. Vasa stad firar det nya året med fyrverkeri på Skräddargrund. I Jakobstad blir det körsång på Rådhustrappan. Och i Karleby tas det nya året emot två gånger om på Salutorget . Det blir fyrverkeri för barnen strax efter klockan 19 och så igen vid midnatt.
Många affärer har stängt på självständighetsdagen
Självständighetsdagen påverkar både butikernas öppettider och tågtrafiken. Största delen av affärerna är stängda på torsdagen, men butiker som är mindre än 400 kvadrat meter kan ha öppet, om de vill.
VR: Ändrade tidtabeller under midsommaren
VR meddelar att tågens tidtabeller ändras lite under midsommarhelgen. Flera fjärrtåg ställs in på midsommaraftonen och på midsommardagen. Ändringarna beror på banarbeten och på färre passagerare. Det är främst fjärrtrafiken som påverkas.