Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Älgjakten inleds i dag – men i största delen av landet kommer den igång först om några veckor

I Lappland och i kommunerna Kuusamo och Taivalkoski startar säsongen för älgjakt den 1 september direkt med tillstånd att jaga älg. I resten av landet gäller endast vakjakt, det vill säga jakt då det är förbjudet att driva djuren eller använda hund.

I landets södra och mellersta delar kommer den egentliga jaktsäsongen i gång först i oktober.

Också vakjakt på vitsvanshjort, dovhjort och skogsren inleds i dag.

Syftet med jakten är att minska på trafikolyckor där hjortdjur än inblandade, samt att förebygga de skador som djuren orsakar på skörden.

Källa: Finlands viltcentral

Texten korrigerad kl. 9.09: Termen är vakjakt, inte vaktjakt som det stod tidigare.

Mera: Tomtägare kommer inte åt att jaga vitsvanshjort på egen mark – önskar att regleringen av hjortjakt skulle luckras upp

Färre vitsvanshjortar får fällas i Egentliga Finland – målet är fortfarande att minska stammen

Finlands viltcentral har beviljat 23 777 jaktlicenser för vitsvanshjort i Egentliga Finland.

Egentliga Finland har landets största och mest heltäckande vitsvanshjortstam. Målet är att fortsätta minska stammen trots att de beviljade jaktlicenserna minskade med några procent.

Det har också beviljats 1332 jaktlicenser för älg och 43 jaktlicenser för dovhjort.

Älgjaktlicenserna i Egentliga Finland har minskat från föregående säsong med cirka 15 procent.

De beviljade jaktlicenserna för den kommande jaktsäsongen räcker för att fälla över 30 000 hjortar.

Med en jaktlicens kan man fälla ett vuxet djur eller två kalvar.

Färre hjortar och älgar får fällas i Satakunta än tidigare – älgstammen har minskat

Viltcentralen har beviljat 2 179 jaktlicenser för älg och 11 940 för vitsvanshjortar. Utöver det även 105 jaktlicenser för dovhjort.

I ett pressmeddelande berättar Viltcentralen att de beviljade jaktlicenserna har minskat med cirka 12 procent för älg och 11 procent för vitsvanshjort.

Med en jaktlicens får man fälla ett fullvuxet hjortdjur eller två kalvar, om inga andra villkor anges i jaktlicensen.

Naturresursinstitutets uppskattning visar att älgstammen har minskat i Satakunta. Däremot har hjortstammen endast minskat i sydöstra delen av landskapet. På andra håll varierar hjortbeståndet, och på en del platser är hjortstammen fortfarande väldigt stor.

Tre hjortar på en gård, utanför ett ingärdat trädgårdsland. Vinter och lite snö. De äter frön som fallit ner från en fröautomat för vinterutfodring av småfåglar.

Färre vitsvanshjortar och rådjur fälldes jämfört med tidigare säsonger

I snitt fälldes 7 000 färre djur än tidigare säsonger.

En ung kvinna går i skogen med ett gevär.

Ingen brist på ammunition när älgjakten kör igång i Östnyland – men hjort- och älgstammen ska minskas på många håll i regionen

I Lovisa och Borgå får man fälla fler hjortar och älgar än i fjol. Jakten på hjortdjur pågår från den 8 oktober till den 15 januari i Nyland.

Två vitsvanshjortar står på en grön äng. En av dem tittar åt sidan, den andra ser ut att titta in i kameran.

Sällsynta växter äts upp av vitsvanshjorten

Upp till 150 arter kan bli föda för vitsvanshjorten.

en vitsvanshjort. En stor gran i bakgrunden, grönt gräs och ormbunkar. Somamr eller tidig höst.

Naturskyddsförbundet kräver: Klassa vitsvanshjorten som invasiv art

Jakten på vitsvanshjort borde bli fri, säger förbundet.

En man i gula arbetskläder och svart mössa står på knä vid ett galler, en färist, som ska stoppa hjortdjur vid en väg.

Färister stoppar hjortar från att springa ut i trafiken i Åboregionen

Kostar cirka 10 000 euro, då viltbroar kan kosta en miljon.

Ett trafikmärke som varnar för hjort

Så här ska du göra om du krockar med en hjort

Risken för hjortkrockar är störst under senhösten.

En vitsvanshjort står på en äng. Den ser ut att titta in i kameran.

Jaktsäsongen har avslutats med ett rekordantal fällda vitsvanshjortar

Målet för säsongen har varit att minska på stammen.

Vitsvanshjort i högt gräs

Här är jägarnas tips till bilister för att undvika hjortkrockar

Hjortkrockarnas antal ökar i mörka tider.

En älg springer över vägen framför en bil.

Alltför milda vintrar i sydvästra Finland - älgräkningen upphörde

Fler vitsvanshjortar borde jagas, också där det finns varg.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida