Senaste artiklar
Den nya sexualbrottslagen ser allvarligt på osakliga kommentarer i skolan: “Ju yngre barnet är, desto lättare uppfylls brottet”
Sedan årsskiftet kan också osakliga kommentarer definieras som sexualbrott. I en skolmiljö är tröskeln låg för att en sexuell handling uppfyller förutsättningen för straffbarhet.
Lärarfacket: Utmattade lärare försöker lösa praktiska problem inför vårens närundervisning - och hantera sin egen oro
Stor variation i hur lärarnas rädslor har bemötts.
Humorgruppen KAJ: Vi har alltid letat efter nya sätt att uttrycka oss på
Axel Åhman och Kevin Holmström talar om skolminnen.
Föräldrar i S:t Karins kräver frisk skolmiljö – vill ha barackskola i höst
Har startat en protestlista och vill ha ny frisk skola 2019.
Maria Sundblom Lindberg: All you need is love
"Kontakten mellan föräldrar och lärare måste bli bättre."
De ska få sina klasskamrater att röra på sig mera - elever blir Rastis-ledare
Elever leder själva lekar och aktiviteter under rasterna.
Hem och Skola: Föräldrar känner sig inte delaktiga i skolan
Lärarna anser att de nog involverar föräldrar.
Elever rädda för smygfotografering i duschen
Många elever undviker att duscha efter skolgymnastiken.
Stadsdirektören i Lojo ingrep: Eleverna i Hyrsylä bör flytta
Lojos stadsdirektör Simo Juva har för första gången - utan att först diskutera med stadsstyrelsen - tagit över ett ärende från en nämnd. Juva vill att stadsstyrelsen beslutar flytta bort eleverna från Hyrsylän koulu efter sportlovet på grund av dålig luft trots föräldrarnas protester.
Mobbning är de vuxnas ansvar
Det är självklart de vuxnas ansvar att trygga alla skolbarns dag i skolan. Det säger rektor Ulrika Willför-Nyman och det kan tyckas vara just så självklart som det låter. Men det är det ingalunda för alla vuxna i våra skolor.
Skolan på Bergö är fuktskadad och barnen tvingas flytta
När skolan börjar i augusti får Bergöeleverna gå till nya utrymmen eftersom den gamla skolan är fuktskadad. Under vårterminen får eleverna gå kvar i den gamla skolan, men så mycket som möjligt av undervisningen ska se utomhus.
Biltrafik orsakar fara vid Kvevlax skola
Vid Kvevlax skola i Korsholm är föräldrar och lärare bekymrade över att bilar dagligen kör över skolgården. Bilarna är kunder till den bilverkstad som finns i ändan av skolgården.