Har rört sig nära hus i norra Satakunta hela veckan.
Jaktvårdsdistrikt i norra Satakunta har hela förra veckan fått anmälningar om en varg som rört sig nära hus.
Utreds som mord på då brottet var så grovt och rått.
Polisen har häktat en man från Kankaanpää född år 1977 som misstänkt för mord. Ärendet utreds som mord på grund av att brottet var så grovt och rått.
En person har gripits.
Polisen larmades på torsdagen till en bostad i centrum av Kankaanpää. I bostaden hittade polisen en död person som hade misshandlats svårt.
Olyckan inträffade i Satakunta.
En beväring från Björneborgs brigad skadades i en trafikolycka på tisdag förmiddag.
Försvarsmaktens bil körde till skogs i Niinisalo.
En bilolycka skedde på försvarsmaktens område i Niinisalo i Kankaanpää på måndagen. Olyckan skedde då en av försvarsmaktens bilar fick sladd på en sandväg och törnade in i ett träd.
Uppskattningsvis 25 hektar mark brann.
På söndagen fick räddningsverket rycka ut och släcka en större markbrand vid Niinisalo i Kankaanpää.
Tre irakiska bröder i Helsingfors planerar Halalslakteri.
Tre irakiska bröder bosatta i Helsingfors planerar ett halalslakteri. Fler muslimska invandrare ökar efterfrågan.
Tipsen kan lämnas till polisen i Kankaanpää.
Polisen vill nu ha allmänhetens hjälp med tips angående den anlagda branden i Niinisalo i norra Satakunta, där huset som brann skulle bli asylmottagning.