Profil: Helena von Alfthan
Artiklar av Helena von Alfthan
Raseborg planerar in minihustomter på tidigare skolområde i Svartå
På det område där finska skolan i Svartå förr låg planeras nu så kallade minihustomter.
Raseborg vill att folk tänker efter innan de tar fram yxan – träden blir allt viktigare i klimatförändringens spår
Gör klimatet behagligare och erbjuder hem åt otaliga djur.
Blomdalen på Gullö gård med sina tusentals narcisser har öppet igen efter pandemiåren
Det sker ett generationsskifte på Gullö gård.
Ny friluftsled i Knipnäs öppnar upp stranden för Ekenäsborna
Oklart när fortsättningen på vägen kan byggas.
Planerna för Katarinaskolans tillbyggnad framskrider – se bilder
Skolan ritad av H. Ekelund är kulturhistoriskt värdefull.
Bromarvbon Ann-Charlotte är van att tvärnita för att inte krocka med en hjort – se var de flesta hjortolyckor sker i Västnyland
Många hjortolyckor på Bromarvvägen trots lite trafik.
Sjösängsvägen i Raseborg stängd i tre dagar
Sjösängsvägen i Karis stängs på torsdag den 27 april klockan 9 och öppnas för trafik senast den 29 april klockan 15.30.
Vägen stängs eftersom vägtrumman ska förnyas. Det finns inga omvägsarrangemang på platsen.
Proinfra Oy ansvarar för trafikarrangemangen på platsen.
Kyrkfjärdens skola i Ingå blir granne med ett välfärdscenter
Planeras bland annat motionssal och gym.
Hangös stadsdirektör Denis Strandell går i pension
När Strandell slutar är inte ännu klart.
Simhallen i Sjundeå öppnar i mitten av april
Nu är det klart att simhallen och gymmet i tidigare Sjundeå bad öppnar 17.4 klockan 13.
Simhallen och gymmet har öppet alla dagar i veckan.
Öppettider och biljettpriser finns på Sjundeå kommuns webbplats.
I februari i år köpte ett familjeföretag bolaget Siuntion kylpyläkiinteistöt som upprätthöll bad och hotell i Sjundeå. De ska öppna hotell i byggnaden, men simhallen och gymmet ska drivas av kommunen.
Kommunen hyr också ut gymnastiksalen i Sjundeå bad till invånarna.
SDP-ledamoten Johan Kvarnström från Raseborg: Sanna Marin lämnar ett tomrum efter sig
Kvarnström hoppas SDP kan fokusera på sakfrågor.
Ny bro kunde byggas nära den nuvarande Skåldöfärjan – se bilder
Enkät visar att de flesta vill ha en bro.
Beslut om flervåningshus vid kulturhuset Fokus i Karis skjuts upp
Frågan tas upp när planen för Karis centrum behandlas.
Dan Johansson (SFP) lämnade i juni 2022 in en motion till stadsfullmäktige där han motsatte sig planen på ett flervåningshus vid kulturhuset Fokus.
Nu har Raseborgs stads planläggningsnämnd gett sitt svar på motionen.
Nämnden var överens om att Johanssons förslag ska beaktas när detaljplanen för hela Karis centrum småningom kommer upp till behandling igen.
Ursprungligen fanns det planer på två flervåningshus vid Fokus.
Tandvårdens telefontjänst är överbelastad i Västra Nylands välfärdsområde – klienter har fått vänta i flera dagar på att bli uppringda
Munhälsovårdens telefontjänst för ickebrådskande ärenden har varit överbelastad i början av 2023.
Klienterna kan ha fått vänta i flera dagar och till och med mer än en vecka på att bli uppringda.
Den 14.3 fanns det 2 750 icke-brådskande samtal i kön i Esbo. I de andra kommunerna i välfärdsområdet var köerna 100–300 samtal långa.
”Vi beklagar fördröjningen. Vår personal jobbar hårt med att avveckla köerna och våra anställda ringer tillbaka till klienter också under veckosluten” säger Arja Liinavuori, servicelinjedirektör för munhälsovården.
Munhälsovården prioriterar brådskande samtal, de får oftast svar inom en timme.
Rösta i bilen eller i valbussen – Raseborg vill göra röstningen tillgänglig för alla
Raseborg har ordnad drive-in-röstning.
Har du svårt att få tag på taxi i Västnyland? Berätta om dina erfarenheter!
Yle Västnyland nås rätt ofta av berättelser om uteblivna taxiresor. Läkarbesök får bokas om. Tåg och flyg missas. Folk på väg på fest anlitar sina barn eller bekanta för att komma hem.
Skattefiffel med bitcoin i Raseborg – man dömdes till böter
Mannen medger skattebedrägeri.
Ostron på evenemang i Hangö kan ha orsakat magsjuka – myndigheterna fick tag på alla som deltog
Många blev magsjuka efter ett evenemang i Hangö som ordnades i mitten av februari. Nu utreds om det kan vara ostronen som var boven.
Raseborgs regnbåge lyckliga över ungdomspriset: ”Hade jag kunnat komma ut som ung hade jag gjort det”
Den nygrundade föreningen ordnar Raseborg Pride.
Villkorligt fängelse för västnyländsk företagare som döms för bokföringsbrott
Dömdes till villkorligt fängelse i åtta månader.
Västnyland fortsätter locka invånare – bara Hangö kämpar med sjunkande invånarantal
Invånarantalet sjunker i Hangö.
Malin Nylund vill kunna röra sig självständigt – det finns brister i tillgängligheten på många håll i Raseborg
Raseborg ska förbättra tillgängligheten i stadens lokaler.
Gerknäs gård är Lojos gömda pärla – här sov Mannerheim bekvämt på äldre dar
Ta dig en titt på gården!
Sjundeå vill öppna naturförskola – gruppens högkvarter blir en hydda i skogen
Sjundeå kommun planerar att öppna en naturförskola på finska i höst.
Professor om villkorlig fängelsedom för man som misshandlade sin fru med hammare: ”Det här är ett gränsfall”
En man i Raseborg misshandlade sin fru med hammare, tryckte på hennes ögon, sparkade henne och hotade henne till livet med kniv. Var domen för lindrig?
Personalens personbeteckningar syns för kollegor i patientdatasystemet Apotti – felet ska åtgärdas i natt
Det är inte klart hur många som drabbats.
Ishallen i Karis håller öppet tillsvidare – men skenar energipriserna igen kan det bli lapp på luckan
Pengarna räcker åtminstone till i januari.
Småhustomter planeras på Åldermansgatan i Hangö
Hangö stad har knappt med tomter för småhus att bjuda i stamstaden. Nu vill staden öka antalet tomter för just mindre hus.
Det finns en tomt vid Åldermansgatan i gällande detaljplanen, och ett brett gatuområde på södra sidan av den, där det skulle det vara möjligt att förverkliga några småhustomter.
Stadsstyrelsen beslöt den 19 december att miljönämnden ska påbörja detaljplaneändring för Åldermansgatan. Syfte med planändringen är att planera småhustomter på området.
Glada miner i Ingå när planerna på ett stålverk blev offentliga: ”Ett speciellt projekt och omfattningen är gigantisk men inte orimlig”
Ingå hamn måste oberoende byggas ut och få en ny kaj.
Västra Nylands välfärdsområde kör igång – det här behöver du veta
För klienterna ska det mesta vara som förr.
Här kan du se fyrverkerier på nyårsafton i Västnyland
På nyårsafton ordnas fyrverkeriuppvisningar vid Lappvikplanen i Hangö klockan 24 och på Immulavägen 319 i Lojo klockan 22. Det här enligt uppgifter som kommit in till polisen.
Västra Nylands räddningsverk meddelar att användningen av fyrverkeripjäser begränsas i centrum av Hangö, Ekenäs och Karis.
I Hangö centrum är de endast tillåtna vid Regattastranden.
I Ekenäs centrum får fyrverkeripjäser avfyras vid Södra Viken, Ormnäs strand, Knipnäs strand, Handelshamnen och i Stallörsparken.
I Karis är det förbjudet att avfyra fyrverkeripjäser vid järnvägsstationen.
Det är tillåtet att använda fyrverkerier från klockan 18 på nyårsafton till två på natten.
Polishunden Ogi fick pris för att ha räddat livet på en självmordsbenägen person som försvann i Lojo
Hunden hittade personen och hjälpen hann fram i tid.
Nu är det dags att föreslå vem som ska få Hangö stads kulturpris 2022
Kulturnämnden delar varje år ut ett kulturpris till en person, förening eller arbetsgrupp som har utvecklat Hangös kulturliv, skapat ny kulturverksamhet eller gjort staden känd.
Kulturpriset är 1 000 euro och nämnden väljer vinnare från förslag som allmänheten skickat in.
Staden delar också ut priset Årets unga kulturaktör till en 15–25-årig person eller grupp.
Förslaget på vem som ska få kulturpiset ska lämnas in senast 15.1, antingen via en elektronisk blankett eller till adressen cultura@hanko.fi.
Det går inte att skicka en begäran om receptförnyelse till vårdcentralerna i Ingå och Sjundeå från Kanta den här veckan
Det går inte att skicka en begäran om receptförnyelse till vårdcentralerna i Ingå och Sjundeå från tjänsten Kanta 28.12 2022–1.1 2023.
Det är vårdreformen som ligger bakom det här.
Hälsovården flyttar från kommunernas regi till det nya välfärdsområdet vid årsskiftet.
I samband med det ska vårdcentralerna i Sjundeå och Ingå övergå till ett nytt patientdatasystem.
Tofufabriken i Ekenäs tog i bruk sitt nya biogasverk – ett ekologiskt val som också är bra ur ekonomisk synvinkel
Biogasverket ska producera fabrikens el och värme.
Därför har bron över Pojoviken stått öppen – var ett annat fel i december än i oktober
Ett fel i en gränsbrytare var problemet i december.
Västra Nylands välfärdsområde klubbade igenom omstridd budget
Efter många tal och en mycket jämn omröstning kunde budgeten för 2023 godkännas av välfärdsområdets fullmäktige.
Karis centrum har mycket trafik – så ska du väja när du kör ner från järnvägsbron mot Bangatan
Det kom många svar som gäller Karis.
De digitala läromedlen ersätter böcker i Raseborgs gymnasier – på gott och ont menar lärare och studerande
Texter bra som tryckta men det digitala ger nya möjligheter.
Gamla stadshuset i Ekenäs ska bli bostadshus – men husets historia ska synas
Ombyggnaden av det gamla stadshuset i Ekenäs är i gång.
Ingå kommun lockar dagispersonal med bonus, handledning och arbetskläder
Anställda ska få 500 euro i bonus.
Raseborgs stad besviken: Vill staten inte alls förbättra trafiksäkerheten i Västnyland?
Raseborg: Prioritera korsningarna vid riksväg 25.
Ingåföraren Emil Lindholm världsmästare i WRC2 junior i rally
Ingåbon Emil Lindholm har säkrat världsmästerskapet i VM-seriens juniormästerskap WRC2 junior.
Stadsdirektör Petra Theman: ”Det är självklart att jag alltid lobbar för Raseborg då jag får tillfälle”
Stadsdirektör Petra Themans kalender är fullpäckad.
Politiker kallar till demonstration för vården i Västnyland: ”Vi måste tillsammans göra vår röst hörd”
Sparförslagen diskuteras måndagen den 3 oktober.
Många sökande till tjänsten som välfärdschef i Ingå
16 personer sökte tjänsten.
Bio Forum i Ekenäs får lokalt kulturpris
Prisbelönas för mångsidig daglig biografverksamhet.
Telefon som har samband med ett mordfall 2004 fanns i Svartå – polisen vill ha tips av allmänheten
Affärsman som försvann hade telefonen med sig.