Profil: Simon Karlsson
Artiklar av Simon Karlsson
Museikortet en framgångssaga som medfört miljontals fler besök per år och fördubblat museernas biljettintäkter
På vissa museer är innehavarna i majoritet bland besökarna.
Kulturarbetare oroliga för regeringens attityd till kulturen: ”En hel ny generation kan gå förlorad”
Stora nedskärningar kan leda till snöbollseffekt.
”Musik kan inte förklaras men den kan diskuteras” – nu kör nya Musikpodden igång
Fokus på klassiskt, jazz och folk.
Coldplay-hysterin mattades av men biljetterna är fortfarande eftertraktade – därför är det riskfyllt att köpa i andra hand från utomstående återförsäljare
Automatiska botar ryktas ha hamstrat biljetter.
Nylands brigad tar berättelserna om diskriminering mot kvinnor på allvar: ”Det är inte så här vi vill ha det”
Hoppas att fler anmäler problem via officiella kanaler.
Pandemin och invasionen av Ukraina gjorde allting dyrare inom byggbranschen – nu lever hoppet om att intresset för hantverket ska få ett uppsving
Kunderna överger slit- och slängkulturen.
Beslutsfattare beklagar expertflykten från välfärdsområdena – ”handlar inte om brist på svenskspråkiga utan brist överlag”
Tidigare anställda vittnar om är en försämrad arbetskultur.
Fler verkar glömma att besikta bilen – polisbilens automatiska avläsare plingar till hela tiden
Enligt Traficom har sex procent av personbilarna inte besiktats i tid. En orsak kan vara att man inte längre får en automatisk påminnelse om besiktningen. Polisen nickar i alla fall instämmande – obesiktade bilar kommer emot hela tiden.
Världen drunknar i plast – nu vill FN åtgärda problemet
Globala plastproduktionen ökar år för år.
Plastikkirurgins vilda västern-regler överraskade Joakim Strand: ”Nog är man besviken på att det inte har åtgärdats”
Ingen specialutbildning krävs i nuläget.
Sällsynt tillökning på Högholmen – överraskande födsel av myskoxe
Första myskoxen som föds i parken på 20 år.
Ryssland har fryst de finländska representationernas bankkonton – det här vet vi nu
Enligt Utrikesministeriet är ärendet allvarligt.
Skört personalläge och få ansökningar då välfärdsområdena febrilt söker efter sommarvikarier
Utmanande att få ihop vårdpersonal i sommar.
Radiokommunikation avslöjar: Ryska flottans fartyg rörde sig flera gånger kring området där Nord Stream-ledningarna saboterades
Ett fartyg dröjde nästan ett helt dygn.
Rysslands ambassader är centrum för spionage – tiotals diplomater i Finland och Norden har kopplingar till ryska underrättelsetjänster
Yle utredde tre underrättelseofficerare i Finland.
Jord- och skogsbruket behöver mer arbetskraft – obegripligt att skogsbruksutbildningar lockar så få, enligt SLC
Brist på studerande leder till brist på arbetskraft.
Nu är det billigt på elbörsen – priserna hålls låga tack vare smältande snö och ny kärnkraft
Det vankas låga elpriser åtminstone fram till hösten.
Sam Hampf orkade inte gå till skolan – återvände tack vare skräddarsydd specialklass
”En liknande klass skulle säkert hjälpa många”.
Romernas dag: Högre utbildning och fasta adresser är den nya vardagen för romerna i Finland
I dag firas romernas internationella dag.
Nato-Finland saknar hundratals yrkessoldater: ”Om arbetsmängden hela tiden ökar, vad ska då tas bort?”
Officersförbundet tror att försvaret måste ses över.
Oppositionen grillar regeringen om regeringsprogrammet – följ med direkt
President Niinistö utnämnde den nya regeringen på tisdagen. I dag debatteras regeringsprogrammet i riksdagen.
Erdoğan: Putin kan besöka Turkiet i april
Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan säger att Rysslands president Vladimir Putin kan besöka Turkiet i slutet av april. Det skriver nyhetsbyrån Reuters.
Den 27 april ska Turkiets första kärnkraftverk invigas i landets sydöstra del. Ryska kärnkraftbolaget Rosatoms dotterbolag har byggt kraftverket, och därför vill Erdoğan bjuda in sin ryska kollega.
Det ligger väldigt nära de områden som drabbades mest av de förödande jordbävningarna i början av februari. Då rapporterades ändå inga skador på kraftverket.
För Putin skulle det vara första resan utanför Ryssland – med undantag för en turné i de ockuperade områdena i Ukraina – efter att en arresteringsorder utfärdades av Internationella brottsmålsdomstolen i mitten av mars.
Trots allt en lösning för fastighetsservicebranchen, strejken inhiberas
Den tredje strejken inom fastighetsservicebranchen är avblåst efter att ett bud godkändes av båda parterna i avtalstvisten sent på onsdag kväll.
Med andra ord blir den strejk som skulle äga rum på torsdag och fredag inte av. 27000 städare, fastighetsskötare och andra fackligt anslutna skulle ha berörts av strejken.
Både servicefacket PAM och arbetsgivarsidan Fastighetsarbetsgivarna har godkänt budet på onsdagskvällen, tolv timmar efter att man hade meddelat att det inte blir något avtal den här veckan.
Enligt PAM var det inte lätt att godkänna avtalet men det medför ändå flera förbättringar till löner och tillägg.
Källa: STT
Påven intagen på sjukhus i några dagar – har inte covid
På söndag inleds de viktiga påskfestligheterna.
Niinistö talade för det ukrainska folkets rättigheter på Joe Bidens andra demokratiforum
Hyllade Finlands demokrati.
Fick polisen order om att stoppa hängningen av Erdoğandocka? Polisstyrelsen skickade ut memo som varnade för ärekränkning
Ett meddelande från polisstyrelsen varnar för att kränkande behandling av dockor som liknar kända personer kan vara ett brott. Men det innebär inte att polisens högsta ledning gett order om att stoppa Erdoğankritiska protester.
Förhandsröstandet populärt – var sjätte har röstat
Förhandsröstandet har varit mer populärt i år än valet för fyra år sedan. Då den tredje förhandsröstningsdagen är över har 17,1 procent av de i Finland bosatta röstberättigade redan röstat.
Därtill har under en procent av finländarna bosatta utomlands röstat.
Drygt 730 000 röster har getts, och kvinnorna har varit mer aktiva än männen.
Källa: STT
Person dog ombord på Siljafartyg – dimma hindrade ambulanshelikopter
En besättningsmedlem på Silja Symphony drabbades av en sjukdomsattack och dog på torsdagen.
Räddningsväsendet försökte föra den drabbade till sjukhus med helikopter, men på grund av kraftig dimma kunde helikoptern inte landa på fartyget.
Fartyget ändrade kurs och åkte mot Hangö, men hjälpen hann inte fram.
Trots att han fick första hjälpen ombord omkom besättningsmedlemmen på fartyget.
Den döde fick därefter åka med ända till Stockholm. Fartyget anlände i Stockholm på fredagsmorgonen, en timme senare än beräknat.
Källa: Turun Sanomat
Engelsk fotbollslegendar kritiserade regeringen och fick utvisning av BBC – programledare sympatistrejkar och oppositionspolitiker rasar
Också avsnitt av David Attenboroughs naturprogram stoppas.
Vastaamos före detta vd förnekar skuld i dataintrånget – säger att han inte visste hur dålig säkerheten var
Åklagaren vill se villkorligt fängelsestraff.
Mexikansk kartell ber om ursäkt för mord på amerikanska turister – senator vill se amerikanska trupper i Mexiko
Enligt medier i Mexiko har den mäktiga Golfkartellen bett om ursäkt för ett uppmärksammat trippelmord och överlämnat de skyldiga till polis. Två amerikaner och en mexikan dog under en kidnappning i slutet av förra veckan.
Erdoğan: Finlands och Sveriges åtgärder mot kurdisk organisation inte tillräckliga för Natomedlemskap
Turkiet välkomnar Finlands och Sveriges åtgärder mot den terror-klassade organisationen PKK, men de räcker inte för att Turkiet ska godkänna Nato-medlemskap för länderna. det säger en talesman för president Recep Tayyip Erdoğan till den turkiska tidningen Hürriyet.
Turkiet kräver att all finansiering av – och propaganda från – det kurdiska arbetarpartiet PKK stoppas.
För första gången sedan januari förde Finland, Sverige och Turkiet förhandlingar om läget i går. Parterna ska snart träffas på nytt, säger den turkiske presidentens talesman.
De enorma protesterna mot Macrons pensionsreform fortsätter i Paris
I Frankrike demonstrerade kring 1,28 miljoner människor igen mot den pensionsreform som bland annat skulle höja pensionsåldern från 62 år till 64. Demonstrationerna har pågått i flera veckor.
Reformen är en prestigefråga för president Emmanuel Macron som anser att den behövs för att garantera pensionssystemets stabilitet.
Demonstranter, däribland många unga vuxna och ungdomar, anser bland annat att reformen är ett slag mot arbetarnas rättigheter.
Flera fackförbund deltog också i dagens protest vilket innebar att tåg och bussar stundvis stod stilla. Fackförbunden har hotat med att stoppa och försvåra trafiken i flera veckor på grund av Macrons reform.
Miljontals protesterade mot fransk pensionsreform – strejker slog ut delar av energiproduktionen
Majoriteten av fransmännen motsätter sig pensionsreformen.
En femtedel av de arbetsföra ukrainska flyktingarna i Finland har fått jobb
Omkring 45 000 ukrainare har kommit till Finland sedan anfallskrigets början, och enligt Arbets- och näringsministeriet är ungefär två tredjedelar av dem i arbetsför ålder.
Majoriteten av dem saknar ännu sysselsättning. 5 400 ukrainska flyktingar har enligt ministeriet fått jobb, vilket ungefär en femtedel av de arbetsföra.
Ett initiativ för att förena arbetsgivare med arbetssökande är rekryteringsmässor.
Ukrainska Lola är nyutbildad psykolog och hon var en av första besökarna vid dagens mässa i Helsingfors. Hon säger att det är svårt för ukrainare att hitta jobb på grund av de höga språkkraven.
Ministeriets expert Susanna Piepponen tycker antalet arbetande ukrainare är bra med tanke på från hur svåra förhållanden ukrainarna har kommit till Finland.
Källa: Yle Uutiset
Nu ska världens fulaste hund utses igen – målet är att inte döma hunden efter håren
Budskapet: Också fula hundar kan vara människans bästa vän.
Svenska regeringens förslag till Natomedlemskap går till riksdagen
Inga kärnvapen eller baser, säger utrikesminister Billström.
Prinsessan Madeleine och familjen lämnar USA – flyttar hem till Stockholm efter åtta år utomlands
Nu ska prinsessans famil byta ut sol mot slask.
Medlingsbud i förhandlingarna om lokförarnas arbetsavtal
Risk för tågstrejk med start 20 mars.
Sametingslagen föll i grundlagsutskottet: ”Finland fortsätter som en stat som kränker mänskliga rättigheter”
Lagen hinner inte behandlas i riksdagen före valpausen.
Kaj Stenvalls Putinkritiska utställning stoppades av Logomo – enligt konstnären kryper ägarna för Ryssland
”Man får inte ge utrymme för självcensur”, säger konstnären.
Tar bränslet slut i Lappland? Branschen manar till lugn trots transportstrejk
Många sportlovsturister från södra Finland anländer nu.
Ingen får veta vem som besöker riksdagsledamöterna – pågår inget skumt i riksdagen, anser förvaltningschef
Gästernas uppgifter förstörs direkt efter besöket.
Vad minns du av ”penkis”? Skicka de bästa bilderna från din egen bänkskuddardag till oss
I dag firar stora delar av Svenskfinland penkis! Vi vill höra och se hur före detta abiturienter minns penkisen.
Brist på syfte kan göra barn och unga kriminella – forskare efterlyser satsningar på inkluderande aktiviteter
”Vi behöver också radikala unga, som Greta eller Malala”.
Nya demonstrationer mot avverkning vid Aalistunturi
Den så kallade Skogsrörelsens aktivister har igen stoppat skogsavverkningen vid Aalistunturi i Kolari. Det är tredje måndagen i rad som rörelsen lyckas avbryta arbetet.
Polisen har ingripit de två senaste omgångarna av civil olydnad, men överlag ska demonstrationerna och polisens agerande ha varit lugnt och sansat.
Skogsrörelsen består av aktivister från Elokapina, Greenpeace och naturförbundet för barn och unga, Luonto-Liitto. Flera aktivister från andra länder har också anslutit till demonstrationen.
– Finland och Sveriges skogar hotas av samma saker: avverkningen av gamla skogar och splittring av ekosystem, säger svenska Sofia Olsson.
– Ländernas skogar är unika och det är förskräckligt att se hur de förstörs, säger Giorgio Zavattoni från Italien.
Rörelsen vill stoppa avverkningen i den statligt ägda skogen, eftersom ett förslag hos Jord- och skogsbruksministeriet vill göra området till en nationalpark.
Forststyrelsen avser att fortsätta avverkningen tills ministeriet stoppar dem.
Skogsrörelsen med Elokapina i spetsen förhindrar avverkning vid Aalistunturi – Forststyrelsen böjer sig inte
Finns förslag på att göra området till nationalpark.
Israel inför begränsningar för ”terroristers familjer”
Israel begränsar rättigheterna för ”terroristers familjer som stöder terrorism”.
Israels säkerhetskabinett säger att socialskyddet för sådana familjer kommer att dras in. Man diskuterar också möjligheten att frånta familjernas israeliska ID-kort.
Beslutet är i linje med premiärminister Benjamin Netanyahus löfte om snabba och tuffa svar på fredagens skjutningar intill en synagoga, som krävde sju dödsoffer och två skadade.
Begränsningarna är i praktiken riktade mot palestinier. På torsdagen dödade israeliska soldater minst nio palestinier i ett flyktingläger på Västbanken.
Källa: AFP
Studie: Gäddorna blir färre i Östersjön
Gäddan är definitivt på nedgång i Östersjön, visar en ny studie från Sveriges lantbruksuniversitet. Beståndet har minskat med mellan 15 och 100 procent på flera mätplatser i åtta Östersjöländer.
Fortsätter den negativa trenden får det allvarliga konsekvenser, säger forskaren Jens Olsson till nyhetsbyrån TT.
Minskar antalet gäddor ökar i stället antalet mindre fiskar, som spigg. Ökar antalet spigg minskar antalet bottendjur och djurplankton, vilket i sin tur leder till en utbredning av trådalger – vilket i längden skapar en syrefattig, död havsbotten.
Men det är inte bara miljön som blir lidande, enligt Jens Olsson.
– Yrkesfisket fiskar väldigt lite gädda i dag, för att det finns för lite. För fritidsfisket är det väldigt negativt, gädda är en av de populäraste arterna längs kusten att fiska, säger han.
Källa: TT
Gammelgäddan är mor till alla yngel – fiskeguiden Mika Vornanen värnar om att inte tömma havet på fisk
Fiskeguiden lär hur man hanterar fisken rätt.
Fredrik Pacius-priset går till chefsdirigent Susanna Mälkki
Årets Fredrik Pacius-pris går till chefsdirigenten Susanna Mälkki, som leder Helsingfors stadsorkester.
Enligt motiveringen får Mälkki prissumman på 15 000 euro för att hon är en passionerat analytisk och förfinat behärskad musiker.
Mälkki är känd för sitt goda samarbete med nutida kompositörer. Hon anses ha krossat ett glastak inom branschen och på ett modigt sätt reformerat stadsorkesterns utbud.
Fredrik Pacius-priset delas ut varje år av Svenska litteratursällskapet i Finland, till en person som i Fredrik Pacius anda främjar finländskt musikliv.
Skogsrörelsen med Elokapina i spetsen förhindrar avverkning vid Aalistunturi – Forststyrelsen böjer sig inte
Finns förslag på att göra området till nationalpark.
MT: En tredjedel av finländarna vill ha lättare invandring – 42 procent kritiska
36 procent av finländarna anser att nästa regering borde göra invandring till Finland lättare. Det visar en färsk enkät som Maaseudun Tulevaisuus låtit göra.
42 procent förhåller sig negativt till förenklad invandring. Två av tio är osäkra på vad de tycker.
Pensionerade män var mest positiva till förenklad invandring, 58 procent svarade ja, medan 44 procent av de pensionerade kvinnorna var positiva.
I enkäten gjordes ingen skillnad på om invandringen var arbetsrelaterad eller humanitär. 1 096 personer svarade på enkäten i december.