Profil: Katarina Björk
Artiklar av Katarina Björk
Ålands radio: Utredningen om Ålands demilitarisering klar
Utrikesministeriets utredning om Ålands demilitarisering är nu klar, rapporterar Ålands radio.
Det handlar om en rättslig utredning om Ålands särskilda status. I den behandlas också ställningen för det ryska konsulatet i Mariehamn.
Centrala åländska politiker och tjänstemän har informerats om vad utredningen innehåller, men innehållet är tillsvidare sekretessbelagt.
På Ålands radio spekulerar man i att åtminstone delar av utredningen eventuellt offentliggörs i morgon den 3 november, då president Sauli Niinistö besöker Mariehamn för att inviga det nya lagtinget.
Anställd vid skola i Västnyland misstänks för sexuellt utnyttjande av barn
Den misstänkte är anställd på en läroanstalt.
Tullen utreder godstransporter till Ryssland
Tullen har registrerat över 27 000 fall av eventuellt avvikande godstransporter till Ryssland efter att EU:s sanktioner infördes i och med kriget mot Ukraina i februari 2022.
Tullen har förhindrat försök att exportera exempelvis högteknologiska produkter, datorer, elektronik, telefoner, bilar samt reservdelar till bilar, verktyg, lyxvaror, vattenskotrar och drönare till Ryssland.
I drygt 660 av fallen har en förundersökning inletts. 60 av fallen utreds som grova regleringsbrott.
Källa: STT
Nytt kraftigt jordskalv i Afghanistan
Ytterligare ett kraftigt jordskalv har inträffat nära staden Herat i nordvästra Afghanistan.
Enligt amerikanska mätningar hade skalvet en magnitud på minst 6,3 och inträffade på bara tio kilometers djup.
Under de senaste dagarna har över tusen människor i Heratprovinsen mist livet i en rad kraftiga skalv.
Källa: Reuters
Nytt oljeläckage i Ingå hamn
Det har återigen läckt ut olja i hamnen i Ingå. Den här gången var det frågan om ett fartyg som körde in i kajen när det var på väg att ta i land och sedan sprang läck.
Räddningsverket har täppt till läckan och försöker nu suga upp oljan. Endast några tiotals liter olja hann rinna ut i havet.
Räddningsverket har också lagt ut bommar för att hindra att oljan sprids inom ett större område.
Källa: Västra Nylands räddningsverk, STT
Uppdaterat kl 11.30 med uppgifter om mängden olja och typ av farkost.
Labore: Finland på väg in i en konjuktursvacka
Finland är på väg in i en konjunktursvacka, bedömer forskningsinstitutet Labore. Men redan nästa år börjar ekonomin växa igen.
Enligt Labores prognos minskar bruttonationalprodukten i år med 0,3 procent.
Nästa år växer den med närmare en procent och året därpå ännu mer.
I år äter den höga inflationen upp lönepåslagen, men nästa år ökar köpkraften igen.
Industrifacket inleder stridsåtgärder nästa vecka
På tisdag nästa vecka ordnas en timme långa utmarscher vid företag i norra Finland, i valkretsarna Lappland och Uleåborg, meddelar industrifacket.
Det är en del av de politiska stridsåtgärder som flera FFC-anslutna fackförbund varslade om i går.
Aktionerna är en protest mot regeringens planer på försämringar i arbetslivet och den sociala tryggheten. Industrifacket kallar åtgärderna för ett nödrop till regeringen.
På onsdag nästa vecka ordnar servicefacket Pam och Byggnadsförbundet manifestationer på torgen i Åbo och Björneborg.
Förorenat vatten satte stopp för simtävling i Seine – nästa år är det tänkt att OS-lopp ska avgöras i floden
En testtävling inför OS i Paris nästa sommar inhiberades i dag eftersom vattnet i floden Seine bedömdes vara alltför förorenat. Det meddelar det internationella simförbundet.
Det har regnat rikligt i Paris de senaste dagarna och det har försämrat vattenkvaliteten i Seine.
Under OS nästa sommar är det tänkt att tävlingarna i maratonsimning och triathlon ska avöras i floden. För att det ska vara möjligt krävs åtgärder av både OS-arrangörerna och av de lokala myndigheterna i Paris, säger det internationella simförbundet.
Det har varit förbjudet att simma i Seine i över 100 år men efter OS och paralympiska spelen har Paris tänkt öppna tre badstränder vid floden.
Statsrådet tillsatte arbetsgrupp för meddelande om icke-diskriminering
Statsrådet har tillsatt en arbetsgrupp som förbereder det meddelande om likabehandling, jämlikhet och icke-diskriminering som regeringen ska ge till riksdagen när riksdagen samlas.
Meddelandet ska handla om hur regeringen tänker arbeta för att befrämja de här värdena i vårt samhälle, men också hur arbetet mot rasism framskrider.
Arbetsgruppen ska vara klar den sista augusti.
Behandlingen av ett meddelande kan i riksdagen avslutas med en omröstning om förtroendet för hela statsrådet eller för en enskild minister.
En person misstänkt för brott i samband med skenande hästar på Djurgården
I Stockholm misstänker polisen en man för brott i samband med att flera hästar sprang lösa på Djurgården i går.
Två personer skadades och vårdas fortfarande på sjukhus. Deras tillstånd beskrivs som allvarligt respektive livshotade.
De var fem hästar som slet sig loss och galopperade runt innan de fångades in.
Polisens brottsrubricering är grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan.
Hästar slet sig lös, skenade och orsakade kaos på Djurgården i Stockholm
Två personer på sjukhus.
Energiexpert om miljardsatsningen på vätgas: Viktigt att Finland inte bara producerar råvaror
”Vi måste också satsa på innovationer och utbildning.”
Högt vattenstånd men inga översvämningar att vänta
I många österbottniska åar och älvar är vattenståndet högt just nu. Men det har börjat sjunka på många håll, enligt Finlands miljöcentral.
Bedömningen är att det knappast blir några större översvämningsskador i samband med vårflödet i år. Nivåerna kan fortfarande stiga tillfälligt om det blir många regndagar.
Yle-program om gröna burgare vann Koura-pris
Svenska Yles program Gröna burgare och kolsvarta affärer har vunnit första pris i kategorin Nyheter och aktualiteter inom ramen för utbildningsfonden Koura.
Programserien handlar om hur vi köper oss gott samvete på bekostnad av klimatet med utgångspunkt från en klimatkompenserad hamburgare köpt i Helsingfors.
De som jobbade med programmet är Jessica Stolzmann, Petteri Kauhanen, Alexander Uggla, Heidi Grandell-Sonck, Are Nikkinen, och Linus Lång.
Sammanlagt fick Yle sju huvudpris och 11 hedersomnämnanden, två innovationspriser, ett specialpris samt ett pris för årets bildningsgärning.
Du hittar alla pristagare här.
Svenska Yle avslöjar problem med klimatkompensation – tiotals finländska aktörer satsat stort på tvivelaktigt spisprojekt i Uganda
Ny serie på Yle Arenan granskar klimatkompensation
Migrationsverket återupptar behandlingen av afghanska asylansökningar
Sommaren 2021 bedömde Migrationsverket att säkerhetsläget i Afghanistan var så pass osäkert att Finland inte kunde skicka tillbaka människor till landet, och då togs en paus i asylbehandlingarna.
Nu anser Migrationsverket ändå att det finns tillräckligt med information om läget i olika delar av Afghanistan. Man återupptar därför asylbehandlingen för afghaner från alla delar av landet.
Fortsättningsvis beviljas alla kvinnor och flickor från Afghanistan asyl.
Oväntat få ansökningar om elstöd och -avdrag
Den milda vintern har lett till färre ansökningar om elstöd och elavdrag än väntat.
Enligt Folkpensionsanstalten har drygt 1 400 hushåll ansökt om elstöd. Drygt 320 ansökningar har hittills beviljats.
Vid Skatteförvaltningen har man fått in 1 500 ansökningar om elavdrag.
Regeringen förväntade sig i höstas att 100 000 hushåll ansöker om elstöd och att 250 000 personer kan beviljas elavdrag.
Sedan dess har elpriserna gått ner märkbart och vädret har varit relativt milt.
Källa: Folkpensionsanstalten
Utländsk turist omkom under snöskotersafari i Ruka
Säkerhetsmyndigheten Tukes utreder ett dödsfall i Ruka i går då en utländsk turist omkom i samband med en snöskotersafari.
Det var den kvinna som körde snöskotern som miste kontrollen över fordonet och krockade med ett träd.
Kvinnan omkom i olyckan.
Tukes vill veta om alla säkerhetsföreskrifter följdes. Också polisen utreder olyckan.
Källa: Tukes, Polisen
Stormnödläge i Nya Zeeland
Farligt hårda vindar på 40 meter i sekunden och hällregn har drabbat Nya Zeeland.
På Nordön har nödläge utlysts, bland annat i landets största stad Auckland. Över 500 flyg har ställts in.
Träd som har fallit över vägar och ellinjer har gjort att tiotusentals hushåll är utan ström. Det kan ta dagar att reparera elnätet.
Källa: Reuters.
Sverige har slängt en femtedel av sitt coronavaccin
Sverige har kasserat över åtta miljoner doser vaccin mot coronaviruset. Det visar statistik från den svenska Folkhälsomyndigheten, rapporterar Sveriges Radio.
Det innebär att närmare en femtedel av allt vaccin mot covid-19 som Sverige köpt in har kastats bort.
Orsaken är att människor inte har velat ta alla de doser vaccin som hälsomyndigheterna har rekommenderat.
Det handlar om vaccindoser för omkring 135 miljoner euro som har kastats bort.
Källa: Sveriges Radio
Stoltenberg planerar inte fortsätta som Natochef
Natochefen Jens Stoltenberg tillbakavisar tyska tidningsuppgifter om att han kan komma att förlänga sin mandatperiod som generalsekreterare – än en gång.
En talesman för honom säger att Stoltenberg inte har några planer på fler förlängningar. Stoltenberg räknar med att lämna Nato när hans mandatperiod tar slut i oktober.
Stoltenberg har lett Nato sedan år 2014.
Den tyska tidningen Welt am Sonntag skriver i dag att det finns en informell överenskommelse bland Natoländerna att fortsätta med samma generalsekreterare också efter hösten.
Källor: AFP, Reuters
Natoländerna vill förlänga generalsekreterare Stoltenbergs mandatperiod
Försvarsalliansen Nato vill ha kvar Jens Stoltenberg som generalsekreterare också efter att hans mandatperiod löper ut i september.
Det uppger anonyma diplomater för den tyska tidningen Welt am Sonntag.
Enligt dem finns det redan en informell överenskommelse mellan Natoländerna om det här.
Stoltenberg har redan förlängt sin tid som Natochef en gång, trots att han för ett år sedan var påtänkt som chef för den norska centralbanken.
Han hann till och med utnämnas – men han avgick så gott som omedelbart.
Rekordmycket el producerades med vindkraft i januari
Under januari stod vindkraften för en större energiproduktion än någonsin tidigare.
Sammanlagt producerades drygt 1 900 gigawattimmar el med vindkraft. Det tidigare rekordet från i oktober låg på 450 gigawattimmar.
En fjärdedel av all energiproduktion under januari kom från vindkraft. Bara kärnkraftsproduktionen var större.
Det var ovanligt milt under januari. Det och ivern att spara på el gjorde att elförbrukningen minskade.
Importen av energi blev liten och elpriserna hölls nere.
Källa: Pressmeddelande
Handelsstrejken över – servicefacket Pam varslar om ny strejk på måndag
Strejken vid flera stora matbutiker runtom i landet är över för den här gången.
Förhandlarna från servicefacket Pam och arbetsgivarsidan Finsk Handel nådde ingen lösning på Riksförlikningsmannens byrå i går. Medlingen fortsätter i dag.
Nästa strejk i handelsbranschen är varslad till måndag morgon. Den gäller närmare 50 butikslager, varar i tre dygn och berör 4 000 av Pams medlemmar.
Undersökning visar: Finländarna ser pessimistiskt på framtiden
Finländarna är pessimistiska när det gäller hur problemen i världen kommer att utvecklas de kommande tio åren, visar en enkät som Kommunbranschens utvecklingsstiftelse har gjort.
De som svarade har fått ta ställning till 17 globala utmaningar. De flesta tror att så gott som allt bara blir värre.
De flesta är eniga om att cyberattacker och dataintrång ökar, att flyktingkriserna blir värre och att oron i samhällena sprider sig.
Staternas skuldsättning och den globala fattigdomen ser många inte heller någon ljusning för.
Kvinnor är överlag mer bekymrade än män, medan personer yngre än 30 år är lite mer optimistiska än äldre.
Drygt 1 000 personer har intervjuats.
Saarikko vill utreda bostadsmarknaden
Finansminister Annika Saarikko (C) vill utreda hur bostadsmarknaden har förändrats den senaste tiden i takt med stigande levnadskostnader.
Inför regeringsförhandlingarna efter riksdagsvalet behöver vi få en bedömning kring hur boende, räntor och lånemarknaden har förändrats, och vad vi kan vänta oss i framtiden, skriver Saarikko i sin blogg.
Hon har därför gett tjänstemän på Finansministeriet i uppdrag att göra en utredning.
Det finns över 800 000 hushåll med bostadslån och vi måste garantera att människor har möjlighet att ha ett eget hem också under svåra tider, skriver finansministern.
Skadeförsäkringspoolen överklagar narkolepsidomar
Läkemedelsskadeförsäkringspoolen överklagar tingsrättens narkolepsidom från december.
Enligt försäkringspoolen kunde inte orsak och verkan mellan Pandemrix-vaccinet mot svininfluensa och narkolepsin bevisas i samtliga sju fall som tingsrätten behandlade.
Enligt försäkringspoolen gick det för lång tid mellan vaccinationen och narkolepsidiagnosen i några fall.
Helsingfors tingsrätt ansåg att det fanns ett samband mellan de insjuknades diagnos och vaccinet och att de ska få ersättning.
Här är namnen på de invalda i Borgå stifts församlingar – ungefär 13 procent röstade i församlingsvalet
Mest aktiv har Larsmo församling varit.
Vad är Rysslands nästa steg i kriget mot Ukraina? Svaren finns i den ryska kreativiteten, säger hybridhotsexpert Hanna Smith
Smith: Bombning av Kiev ”ingen stor förändring” i kriget.
Första fjällrävsungarna i Finland på över 25 år – arten är extremt utrotningshotad
Tre finländska fjällrävsungar föddes denna sommar.
Blommor, blommor och mer blommor! Bryssel fylldes med färger när 400 000 växter planterades vid Grand-Place
Blomstermattan är 70 meter lång.
Trafiken från Karleby-Jakobstad flygplats kan tvingas pausa: "Det är jättebeklagligt"
Upphandlingsprocessen är långsam.
Finland måste avverka mer skog för att ersätta ryskt virke
Finland ersätter ryskt virke med inhemskt.
Svenska Yles utsända i Polen rapporterar om flyktingarnas känslor: "Hur kan Putin göra så här mot dem han kallar för sina bröder?"
Polen har tagit emot över en miljon flyktingar.
Cyberattack mot Andelsbanken – nättjänsterna låg nere i timmar
Banken upptäckte störningar och stoppade åtkomsten.
Anrika Aarikka börjar tillverka allting i Finland
Vill stöda finländskt kunnande inom träbranschen.
UM-enkät: Två av tre finländare anser att utvecklingssamarbete är viktigt
Många tror att bistånd faktiskt hjälper fattigare länder.
Amnesty stänger i Hongkong: Omöjligt att arbeta under nya säkerhetslagen
Amnesty stänger Hongkongkontoren under hösten.
THL: Elevvården har mycket varierande möjligheter att stöda elever
I snitt ska en skolpsykolog räcka till för 1 030 elever.
Nio av tio människor som dog i covid-19 i fjol var över 70 år gamla
Det här visar Statistikcentralens rapport.
Starkt stöd för covidintyg i EU-parlamentet – ska underlätta den fria rörligheten inom unionen
Målet är en kompromiss på EU nivå inför turistsäsongen.
THL: Också i Finland kan extra vaccindoser ha kastats bort
Alla doser med coronavaccin ska användas.
Den planerade fusionen mellan Mehiläinen och Pihlajalinna skrinlagd
Konkurrensmyndigheterna har sagt nej till fusionen.
Handeln med Norwegians aktier har stoppats
Viktigt besked är på kommande från flygbolaget.
Ny höststorm drar in över Finland – det kan snöa också i söder
Vindar på över 25 m/s väntas under torsdagen.
Elon Musk har corona – fick smittan under en födelsedagsfest i Sverige
Musk var med på amerikanske ambassadörens kalas.
Valvira inspekterade psykoterapicentret Vastaamo – påträffade inga brister som kräver åtgärder
Patientsäkerhet och övervakning av datasystem i fokus.
EU misstänker Amazon för konkurrensbrott
Inom EU kan konkurrensbrott ge massiva böter.
220 nya fall av coronasmitta - 63 av dem i Helsingfors
Flest nya coronafall i huvudstadsregionen.
Ovanligt grov barnporrhärva kommer upp i rätten - den huvudmisstänkte ansvarade för församlingens barn- och ungdomsarbete
Åklagaren kräver flera års fängelse för sexbrott mot barn.
Nytt coronavaccin gav nio av tio immunitet – THL:s överläkare: "Goda resultat, men vi behöver veta mer"
Inga biverkningar har rapporterats, enligt tillverkaren.
Estlands inrikesminister Mart Helme avgår
Påstod att det amerikanska valet var odemokratiskt.