Hoppa till huvudinnehåll

Artiklar av Sonja Larouche

Undersökning: Finländare befarar att Östersjön ska skräpas ner eller övergödas

Finländarna anser att nedskräpning och övergödning är de största hoten för Östersjöns framtid. Det framgår av en undersökning som Finlands sjöhistoriska museum och John Nurminens stiftelse har låtit göra.

Över 80 procent av de som deltog i undersökningen ansåg att nedskräpning är åtminstone ett ganska stort hot för Östersjön. Nästan en lika stor andel ansåg att övergödning är åtminstone ett ganska stort hot.

Det därefter största hotet enligt finländare var oljeolyckor eller andra olyckor, och på fjärde plats kommer en minskning av den biologiska mångfalden.

Klimatförändringen kommer på femte plats – två tredjedelar av de som deltog i undersökningen ansåg att den utgör åtminstone ett ganska stort hot.

Cirka 1 000 finländare deltog i undersökningen i maj.

Närmare en miljon finländare har för låg skatteprocent

Enligt Skatteförvaltningens uppskattning överskrider 970 000 personer inkomstgränsen på sitt skattekort om de får lön i samma takt under resten av året som de har fått under januari–juli 2023.

Om inkomstgränsen på skattekortet överskrids beskattas inkomsterna enligt den högre tilläggsprocenten.

Skatteförvaltningen påminner om att kolla inkomstgränsen och att beställa ett nytt skattekort vid behov.

Till exempel de som ansökte om elavdrag i början av året genom att uppskatta elenergikostnaderna för januari–april har nytta av att beställa ett nytt skattekort utifrån de verkliga kostnaderna, uppger Skatteförvaltningen.

Vilhelm Junnila ny viceordförande för grundlagsutskottet

Riksdagsledamot Vilhelm Junnila har valts till andra viceordförande för Sannfinländarnas riksdagsgrupp.

Junnila valdes till uppdraget under riksdagsgruppens sommarmöte i Karleby.

Därtill valdes Junnila till grundlagsutskottets viceordförande. Enligt Sannfinländarnas pressmeddelande var valen enhälliga.

Junnila var näringsminister i början av regeringsperioden, men avgick från sin ministerpost efter att ha kritiserats angående kopplingar till extremhögern.

Mera: Petteri Orpo: Vilhelm Junnila fattade det enda möjliga beslutet

En död skrattmås kadaver. Fågeln dog på grund av fågelinfluensa.

Kan man äta på uteservering, var vågar man simma? Sju frågor och svar om fågelinfluensa

Hur stor är risken för människor, kan husdjur smittas?

Niinistö till STT: Hoppfull i Sverigefrågan inför Natotoppmötet

President Sauli Niinistö är hoppfull om att Sveriges Natomedlemskap ska gå framåt under Natotoppmötet i Vilnius i morgon.

– Beslutet beror än en gång på Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan, säger Niinistö i en intervju för nyhetsbyrån STT.

Erdoğan kommer att träffa Sveriges statsminister Ulf Kristersson i Vilnius i morgon.

Niinistö hoppas på samma utveckling som i Finlands fall, där medlemskapet snabbt gick framåt så fort Turkiet gav grönt ljus.

Förutom Turkiet har Ungern inte heller ratificerat Sveriges Natomedlemskap. Niinistö påminner ändå om att huvudtemat för toppmötet är militäralliansens förhållande till Ukraina.

Källa: STT

SVT: Majoriteten av svenskar vill nu förbjuda koranbränningar

En majoritet av svenskarna vill förbjuda offentliga bränningar av olika religioners heliga skrifter, så som Koranen eller Bibeln, visar en ny undersökning som har gjorts på uppdrag av SVT.

Andelen har ökat med 11 procentenheter jämfört med i vintras. Drygt tusen personer deltog i undersökningen i juli.

Koranbränningarna i Sverige har väckt reaktioner både inom landet och utomlands.

I Finland är det inte tillåtet att bränna Koranen, eller andra heliga skrifter. Att bränna Koranen skulle räknas som brott mot trosfrid, uppger Polisstyrelsen.

Källa: SVT

Här filmar Yle Tv-Nytt på Solvikens badstrand på midsommarafton. Hundratals personer njuter av det varma vädret och många simmar också.

Vattnet är ovanligt varmt – kom ihåg simvett om du simmar i midsommar

Ytvattnet längs med kusten är varmt just nu.

Dagen är som längst i dag

I dag är det sommarsolstånd och det betyder att dagen är som längst på det norra halvklotet.

I södra Finland är solen ovanför horisonten i nästan 19 timmar, i Vasa drygt 20 timmar och i Utsjoki går solen inte alls ner.

Efter sommarsolståndet blir dagen kortare igen fram till och med vintersolståndet i slutet av december.

Italien har utlyst onsdag som nationell sorgdag

Italien har utlyst onsdag som en nationell sorgdag på grund av att landets tidigare premiärminister Silvio Berlusconis har dött. Det uppger en talesperson för regeringen för nyhetsbyrån AFP.

Alla italienska och europeiska flaggor på offentliga byggnader sänks till halv stång från och med måndag runtom i landet.

Berlusconi dog vid 86 års ålder på ett sjukhus i Milano på måndagen. Han får en statsbegravning i katedralen i Milano på onsdag.

Statsminister Marin reser till Bryssel

Statsminister Sanna Marin (SDP) reser till Bryssel i dag.

Marin ska ta emot Trailblazer-priset av organisationen Women Political Leaders och hålla ett anförande vid en tillställning i det belgiska parlamentet som ordnas i samband med prisutdelningen.

På statsministerns program i Bryssel står också ett enskilt möte med Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg, uppger statsrådet i ett pressmeddelande.

En person lutar mot sin cykel på gatan. Det finns översvämmningsvatten upp till vristrena på gatan.

Vattennivån efter dammförstörelsen uppskattas vara som högst på onsdag eller torsdag

Antti Kuronen rapporterade från Mykolajiv i södra Ukraina.

Saima kanal öppnas för trafik på tisdag

Saima kanal öppnas för trafik på tisdag den 2 maj, uppger Kommunikationsministeriet.

Under sjöfartssäsongen är kanalen öppen för fartygstrafik dygnet runt.

Saima kanal är 43 kilometer lång. Nästan hälften av kanalen är belägen inom ett område som Finland arrenderat av Ryssland.

EU:s sanktioner mot Ryssland hindrar inte trafik i kanalen som sker i enlighet med sanktionsbestämmelserna.

Saima kanal.

Ryska medier: Moskva kan tänka sig annullera avtalet om Saima kanal

Spekulationer och hybridpåverkan, tror finska myndigheter.

Vy från ett soligt Lahtis fredagen den 21 april 2023.

Värmerekord på fredagen – men kallare väder sprider sig norrifrån

På Helsingfors-Vanda flygplats uppmättes 19,1 grader.

Ultraljudsundersökning.

Hurdana upplevelser har du av gynekologbesök? Berätta för oss!

Dåliga eller bra erfarenheter – vi vill höra dina åsikter.

Undersökningen kring dödsfallet vid Kajanalands brigad har avslutats

Undersökningen kring den skottlossning som ledde till att en beväring dog vid Kajanalands brigad i fjol har avslutats.

Polisen misstänker inte brott i fallet, uppger polisen i dag.

Beväringen fick allvarliga skador i huvudet i november i fjol, då det enligt polisen skedde ett vådaskott under en skjutövning.

Beväringen dog senare på sjukhus.

Polisen har låtit undersöka det stormgevär som beväringen använde – inget fel som förklarar skottet hittades i vapnet.

sorgflaggning

Beväring avled efter vådaskott från eget vapen – försvarsministern beklagar förlusten

Den beväring vid Kajanalands brigad som i går fick en skottskada i huvudet i samband med en skjutövning har avlidit på sjukhus. Enligt Beväringsförbundet är säkerheten i militärtjänstgöringen viktig.

Källa: Polisens pressmeddelande, STT

HBL: Justitieminister Henriksson föreslår att tingsrättskanslierna i Borgå och Raseborg öppnas igen

Justitieminister Anna-Maja Henriksson (SFP) föreslår att tingsrätternas kanslier i Borgå och Raseborg öppnas igen, skriver HBL. Henriksson vill att en eventuell återöppning av kanslierna ska behandlas under de kommande regeringsförhandlingarna.

– Jag ser det som en mycket allvarlig fråga att människor inte nu, på det sätt som man behöver i ett tvåspråkigt land, garanteras service inom rättsvården på sitt eget modersmål så som lagstiftaren har tänkt. Nu måste man gå in på vad det beror på och korrigera läget, säger Henriksson till HBL.

Tingsrätterna i Borgå och Raseborg lades ner i samband med tingsrättsreformen år 2019.

Justitieministeriet meddelade i förrgår i ett pressmeddelande att det har tillsatt en arbetsgrupp för att stärka rättstaten och utveckla rättsväsendet.

Etla: Invandringen borde tredubblas

Invandringen borde nästan tredubblas för att stabilisera antalet personer i arbetsför ålder, bedömer Näringslivets forskningsinstitut (Etla).

Det här skulle betyda cirka 44 000 invandare per år.

Enligt Etlas rapport skulle invandringen ha en betydande positiv inverkan för den ekonomiska tillväxten och framför allt för den offentliga ekonomins finansiella hållbarhet.

Rysslands försvarsminister Sergej Sjojgu håller möte.

Ryssland släpper video på befälhavare i Sevastopol som Ukraina påstår sig ha dödat

Vi rapporterar om det senaste från Ukraina och Ryssland.

En röd, hög affisch med texten Åbo svenska församling, tro hoppas älskar och #församlingsvalet.

På söndag blir det församlingsval – på en del håll blir alla kandidater förtroendevalda

Vi har kartlagt kandidatläget i Borgå stifts församlingar.

asko järvinen på HUS

Asko Järvinen: Coronamedicin ungefär halverar risken för svår sjukdom

Medicineringen måste påbörjas tidigt efter symtom.

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg anländer till Natos toppmöte i Madrid

Stoltenberg höll presskonferens i Madrid

Natos toppmöte i Madrid avslutas i dag, torsdag.

Turkiets president Erdogan i kostym.

Erdogan kräver lagändringar i Finland och Sverige

Natos toppmöte i Madrid har avslutats. Vi rapporterar om det senaste kring Nato.

En blond man i kostym framfö en beige-grå vägg.

Försvarsminister Kaikkonen i Morgonettan: Belarus roll i kriget i Ukraina kan öka

Ett dåligt scenario är att kriget utvidgas, sa Kaikkonen.

Närbild av händer som håller i ett självtest för coronaviruset.

Självtester till elever och personal i skolorna delas nu ut i hela landet

Helsingfors börjar dela ut tester från och med vecka nio.

En sedel på 5000 ryska rubel.

Vad betyder sanktionerna mot den ryska ekonomin? Här är expertens svar

Svårare för banker att hantera internationella betalningar.

Ihmiset suojaavat metroasemalla ilmahyökkäyshälytyksen aikana.

Ukrainarapporteringen från 2022

Från och med början av 2023 sker rapporteringen i en ny artikel.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida